U20: První výhra před MS. Těsnou bitvu s Lotyši Češi zvládli poměrem 4:3

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let už vyhlíží blížící se světový šampionát. Ještě před ním ale čeká juniorskou reprezentaci dvojice přípravných utkání. V tom prvním vyzvala Lotyše, které díky čtyřgólové druhé třetině porazila 4:3.

Na první velkou šanci zápasu si museli diváci počkat až do sedmé minuty. Vyloučený Bukarts totiž usedl na trestnou lavici za vražení na hrazení, a tak měly české barvy možnost přesilové hry. V ní dvakrát nebezpečně pálil Tomáš Hamara od modré čáry, ani jedna střela se však mezi tři tyče nevešla.

Soupeř si první gólovou šanci schovával až pro minutu třináctou. Jeho těsné napadání a forčeking vedl ke ztrátě kotouče za vlastní bránou, následné vyjetí do předbrankového prostoru v podání Stradniekse Vondraše neohrozilo, neboť český gólman si výborně pokryl přední tyč.

Přesilovou hru si během úvodních dvaceti minut zahráli také Lotyši, když český tým poslal do čtyřech faul Alschera. Defenziva v čele s brankářem Vondrašem však předvedla skvělou práci a soupeře do vyložené šance nepustila.

Začátek druhého dějství s sebou přinesl také první gólovou radost. Po zblokované střele se výborně zorientoval Matyáš Melovský, jenž přesnou střelou tahem od útočné modré poprvé rozvlnil síť branky Lotyšů.

Hned o čtyři minuty později bylo na české střídačce ještě veseleji. Výborně napadající Redlich vybojoval kotouč v rohu kluziště, odkud následně adresoval přihrávku do mezikruží. Zde stál šikovně připravený Jakub Hujer, který překonal Rolovse střelou z první.

Přesně v polovině hrací doby dokázali Lotyši odpovědět. Parádní slalom středním a útočným pásmem předvedl Dans Ločmelis. Svou parádní akci šikovný útočník zakončil střelou nad lapačkou českého brankáře. Po této situaci proběhlo střídání v českém brankovišti, Vondraše mezi třemi tyčemi nahradil Schnattinger.

Čeští mladíci však dokázali rychle odpovědět a už po 46 sekundách vedli zase o dvě branky. Kočího nahození od modré čáry velmi dobře tečoval nikým nehlídaný Dominik Rymon.

Další pohlednou akci přivezli svěřenci Patrika Augusty v čase 34:49. Přečíslení dva na jednoho parádně vykombinovali Ondřej Becher s Matyášem Melovským. První jmenovaný těsně před brankovištěm dostal parádní nahrávku, a tak mu nezbývalo nic jiného než ji uklidit do sítě soupeře.

Před koncem druhé periody ještě soupeř dokázal skóre korigovat. Lotyšský kapitán Dans Ločmelis parádně využil nedůslednosti české obrany a vyslal do samostatného úniku Erikse Mateiku. Lotyšský forvard tváří v tvář Schnattingerovi nezaváhal a uklidil puk mezi jeho betony.

Aktivní přístup začali Lotyši zužitkovávat na začátku třetího dějství, kdy snížili na rozdíl jediné branky. Do úplně otevřené české obrany si totiž najel Darel Uljanskis, jenž zužitkoval parádní nahrávku Borozinskise, stav byl rázem 3:4.

Závěr zápasu se soupeř snažil ještě zdramatizovat, když po ubráněném oslabení odvolal brankáře a sáhl ke hře v šesti hráčích v poli. Vyrovnání měl na holi jeden z lotyšských útočníků, ovšem proti jeho střele do protipohybu se výborně vyšvihl český brankář Schnattinger, čímž zachránil české vítězství v základní hrací době.

Druhé a poslední přípravné utkání mají čeští junioři na plánu ve čtvrtek, kdy se od 18:30 potkají s Finskem.

LOTYŠSKO – ČESKO 3:4 (0:0, 2:4, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Ločmelis (Uljanskis), 35. Mateiko (Rolovs, Berzins), 42. Uljanskis (Borozinskis, Bulans) – 22. Melovský, 26. Hujer (Redlich), 31. Rymon (Kočí), 34. Becher (Melovský, Čech).

Lotyšsko: Rolovs (31. Feldbergs) – Fenenko (A), Běrzinš, Ločmelis, Bulans, Uljanskis, Urbanovičs, Retenais, Kurbaka, Polakovs – Veckaktinš (A), Ločmelis (C), Mateiko – Vutkevičs, Rullers, Vilmanis – Borozinskis, Bukarts, Stradnieks – Mots, Ozollapa, Ansons – Kruminš.

Česko: Vondraš (30. Schnattinger) – Hamara (A), Cibulka, Alscher, Galvas, Jiříček, Čech, Port, Kočí – Štancl, Šapovaliv (C), Redlich – Becher, Sapoušek (A), Rymon – Maštalířský, Melovský, Š. Slavíček – Přibyl, Hujer, Bareš.