USA na úvod mistrovství světa deklasovaly Japonsko. Domácí Dánky padly

První hrací den mistrovství světa žen 2022 je minulostí. Zatímco ve skupině A favorité nezaváhali, skupina B nabídla první překvapení, když Němky nestačily na aktivně hrající Maďarky. Do šampionátu vstoupily také domácí Dánky, kterým však sympatický výkon na úvod nestačil.

Japonsko – USA 0:10 (0:4, 0:5, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Panneková (Coyne-Schofieldová, Edenová), 9. Guildayová (Harmonová, Kesselová), 19. Harveyová (Heiseová), 20. Scamurraová (Kellerová, Heiseová), 22. Edenová (Harmonová, Coyne-Schofieldová), 22. Bilkaová (Kellerová, Heiseová), 29. Roqueová (Barnesová, Coyne-Schofieldová), 39. Carpenterová (Heiseová, Kesselová), 39. Kesselová (Heiseová), 44. Carpenterová (Steckleinová)

O pořádný debakl na úvod šampionátu se postaraly Američanky, které dovolily Japonkám pouhých šest střeleckých pokusů. Na druhé straně japonské brankářky čelily hned 62 střelám. Na kanonádě se pěti asistencemi podílela Heiseová, po třech bodech přidaly Carpenterová, Kesselová a Coyne Schofieldová.

Německo – Maďarsko 2:4 (2:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Welckeová (Strompfová), 11. Klugeová (Jobst-Smithová) – 11. Kiss-Simonová (Seregelyová), 24. Kiss-Simonová, 36. Jokai-Szilagyiová, 60. Seregelyová

O poznání vyrovnanější bitvu nabídl úvodní zápas ve skupině B. Favorizované Němky v něm vedly 2:0, Maďarkám se však podařilo brzy snížit a následně zápas kompletně otočit. Do prázdné branky poté potvrdila první překvapení turnaje Sergegelyová. Dvěma brankami se na výhře Maďarska podílela Kiss-Simonová.

Finsko – Kanada 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Liikalaová (Tapaniová, Hiirikoskiová) – 8. Nurseová (Poulinová, Larocqueová), 15. Poulinová (Nurseová, Larocqueová), 34. Mikkelsonová (Sheltonová, Fillierová), 59. Turnbullová (Clarková)

Kanaďanky v utkání využily brzkého pětiminutového vyloučení Nieminenové, které potrestala Nurseová. Také ona byla ale následně vyloučena a ani její prohřešek nezůstal nepotrestán. O vyrovnání se postarala Liikalová. Žádný další gól už ale Kanaďanky svému soupeři nedovolily a dokráčely si k prvnímu vítězství na turnaji, Finsko porazily 4:1.

Dánsko – Švédsko 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky:2. Russellová (Andersenová, Gludová), 52. Jakobsenová (Perssonová, Asperupová) – 2. Olssonová (Carlssonová), 34. Olssonová, 35. Nylén-Perssonová (L. Johanssonová, Jungäkerová), 49. Löwenhielmová (Bouvengová, Lundinová), 57. Olssonová (Jungäkerová, Nylén-Perssonová)

Hned ve druhé minutě využily bouřlivého domácího prostředí Dánky, které zaskočily Švédky brankou hned ve 2. minutě. Utkání, ve kterém zářily brankářky na obou stranách se nakonec rozhodlo ve druhé třetině, ve které Švédky odskočily do dvoubrankového vedení, které už nepustily. Hattrickem zazářila Hanna Olssonová, která tak po prvním hracím dni vede tabulku střelkyň.