Úspěšný týden! České výběry zazářily na mezinárodním poli

Konec srpna byl nadupaný mezinárodními zápasy. Ženská reprezentace vyrazila na turnaj EHT do Finska, kde s jedinou prohrou skončila na prvním místě. Dvacítka zase odcestovala do švédského Nyköpingu. I přes řadu komplikací se ztracenými dresy a dírou v hrací ploše obsadila celkově druhé místo za stoprocentními Finy. Výběr do šestnácti let byl na turnaji v Rakousku rozdělen na červené a bílé, proti domácímu Salzburgu padl v osmi utkáních pouze jednou.

Lvice ovládly EHT ve Finsku s jedinou prohrou

Češky se po přípravném kempu v Chomutově představily na mezinárodní scéně ve velkému stylu. Bronzové medailistky z uplynulého mistrovství světa potvrdily vizitku nejlepšího evropského celku na turnaji Euro Hockey Tour i přes úvodní bodovou ztrátu. Proti domácím Finkám se od samotného začátku přetahovaly o vedení, které sice ještě po půlhodině hry držely, a to zejména díky hattricku Denisy Křížové, ale pak začaly úřadovat hokejistky Suomi, třemi góly přemohly český odpor a poslední branka Michaely Pejzlové se nakonec ukázala jen jako kosmetická úprava skóre. Ve zběsilém konci totiž Češky už nedokázaly skórovat a padly těsně 4:5. „Myslím si, že nebyly vyloženě lepší. Byl to klasický zápas nahoru a dolů. Ale chodily víc do brány, měly víc střel i šancí. V tomhle byly asi lepší. My se na koncovku musíme víc soustředit,“ ohodnotila výkon soupeřek tříbranková Denisa Křížová.

Lvice ale rychle hodily první zápas za hlavu a proti Švédkám získaly plný počet bodů. I když se hráčky Tre Kronor rychle dostaly do dvougólového vedení, výběr Carly MacLeodové předvedl skvělou otočku a slavil výhru 4:3. „Byl to pro nás dobrý zápas. Švédky na nás vlétly, byly aktivnější, což vedlo k několika našim chybám, ale moc se mi líbilo, jak jsme se dokázaly dostat zpátky do zápasu,“ pochválila své svěřenkyně česká trenérka.

Nepovedený start proti Švédsku odčinily Češky hned v následujícím duelu. Stoupající výkonnostní křivku potvrdily v odvetě proti domácím hokejistkám, které jen za úvodní čtvrthodinu zasypaly třemi góly. „Naším cílem je vždy začít dobře, rychle a hrát tvrdě. Možná nás jen v zápase proti Švédsku soupeřky přetlačily v prvních deseti minutách. Snažíme se mít povedený start, to se nám dnes podařilo,“ ohodnotila hru národního týmu Carla MacLeodová. Skvělá produktivita střelby a aktivita směrem dopředu nesla kýžené ovoce ještě třikrát a po výsledku 6:2 oplatily Češky svým soupeřkám úvodní porážku.

Jako poslední přišla na řadu odveta proti výběru Tre Kronor. Lvice si do půlky utkání vypracovaly tříbrankový náskok, který málem Švédky dokázaly dorovnat, ale i díky výborným výkonům obou českých gólmanek slavil národní tým vydřené vítězství 3:2. „Myslím, že jsme si dokázaly vytvořit spousty gólových příležitostí. A to je přesně to, co od zápasu chceme. Švédsko je kvalitní tým. Využilo pár momentů, kdy jsme nebyly úplně stoprocentní. Naše brankářky ale předvedly spoustu dobrých zákroků. To, že dokázalo srovnat na rozdíl jediné branky, neberu negativně. Důležité je, že jsme zápas dokázaly udržet na naší straně a vyhrát,“ hodnotí duel Carla MacLeodová.

Zlepšující se výkony a tři výhry v řadě nakonec zajistily Česku devět bodů a první místo na turnaji před druhými Finkami. „Celý týden byl skvělý a z hlediska výsledku pro nás velmi cenný. Je to ukázka toho, že náš výkon pořád roste a zlepšuje se. Během týdne jsme se zaměřovaly na hodně detailů a myslím, že jsme ve spoustu ohledech silnější. Podařilo se nám odehrát poslední utkání výrazně vyrovnaněji. To se nám v předchozích kláních moc nedařilo. Jsem na tým opravdu pyšná za to, jaké úsilí do toho vložil,“ pochvaluje si kanadská koučka výkony svých svěřenkyň.

úterý 22. srpna 2023
16:00 Česko vs Finsko 4:5

čtvrtek 24. srpna 2023
16:00 Švédsko vs Česko 3:4

pátek 25. srpna 2023
16:00 Finsko vs Česko 2:6

neděle 27. srpna 2023
12:00 Česko vs Švédsko 3:2

Konečná tabulka turnaje

1.

Česko

4

3

0

0

1

17:12

9

2.

Finsko

4

2

0

0

2

10:14

6

3.

Švédsko

4

1

0

0

3

9:10

3

Brankářky:
Michaela Hesová (BK Selects Academy, USA), Blanka Škodová (IFK Helsinky, Finsko), Viktorie Švejdová (SDE Stockholm, Švédsko).

Obránkyně:
Sára Čajanová (Brynäs, Švédsko), Klára Jandušíková (Colby College, NCAA), Dominika Lásková*, Daniela Pejšová (Lulea, Švédsko), Tereza Radová (Leksand, Švédsko), Klára Seroiszková (HV 71 Jönköping, Švédsko), Aneta Tejralová *.

Útočnice:
Barbora Juříčková, Tereza Pištěková (obě HPK Hämeenlinna, Finsko), Denisa Křížová *, Dominika Malicka (Český Těšín), Natálie Mlýnková (Univ. of Vermont, NCAA), Kateřina Mrázová *, Noemi Neubauerová *, Michaela Pejzlová (IFK Helsinky, Finsko), Tereza Plosová (Djurgarden, Švédsko), Vendula Přibylová, Adéla Šapovalivová (obě MoDo Örnsköldsvik, Švédsko), Agáta Sarnovská (Leksand, Švédsko), Tereza Vanišová *

*momentálně bez klubové příslušnosti

Realizační tým:

Generální manažerka: Tereza Sadilová
Hlavní trenérka: Carla MacLeodová
Asistenti trenéra: Dušan Andrašovský a Cassea Scholsová
Trenér brankářek: Pavel Liehman
Kondiční trenérka: Lucia Kodríková
Fyzioterapeuti: Tomáš Kučera a Marie Šťastná
Kustodi: Karolína Kovářová a Marcel Krejsa

Duel proti Finsku rozhodl o druhém místu české dvacítky

Turnaj hraný ve švédském Nyköpingu začal pro Čechy smolně již na cestě. Ztratily se totiž dresy národního týmu, a tak museli hráči odehrát první duel proti Švýcarsku ve vypůjčených dresech místního klubu. „Nevím, jestli hráči, my jsme to ale brali jako každý zápas. Samozřejmě si všichni přejeme, abychom hráli se státním dresem. Takhle to dopadlo, někdy se to stane,“ popsal kuriózní situaci hlavní trenér Patrik Augusta. Ani to však hráče nerozhodilo a helvétský kříž porazili 5:2.

Jako rozhodující se ukázalo utkání proti Finsku. Dlouhých dvaapadesát minut drželi oba brankáři neprůstřelnost, dokud se neprosadil Matyáš Šapovaliv. Euforii však záhy přerušilo finské vyrovnání a o dvě minuty později přidal rozhodující branku Keskinen. Chuť si však národní tým spravil o den později v derby se Slováky. I přes jasnou střeleckou převahu těžil soupeř z výborné efektivity a nakonec Češi zvítězili těsně 3:2. „Vítězství se nerodilo vůbec lehce, a to i přes naší optickou a střeleckou převahu. Paradoxně si myslím, že výkon proti Finům byl z naší strany kvalitnější. Nebylo to vůbec jednoduché utkání a jsem rád, že jsme ho dotáhli do vítězného konce,“ zhodnotil Patrik Augusta.

Na závěr potkali české barvy domácí Švédové. Po přestřelce v první třetině měli hráči Tre Kronor k dispozici pětiminutovou přesilovku, která byla však kvůli díře v ledě rozkouskována. Poté pálil přesně už jen Eduard Šalé, hráč draftovaný Seattlem nakonec zařídil výhru 4:2 a uzavřel české tažení na Turnaji pěti zemí, kde národní tým obsadil konečné druhé místo za neporaženým Finskem. „Byli jsme od začátku v tlaku a Švédové dali góly tak trochu z ničeho. Bylo dobré, že jsme se vždycky dokázali vrátit do utkání. Jsem spokojený s hrou celého týmu,“ dodal nakonec hlavní trenér.

Středa 23. srpna:
15:30 Švýcarsko – Česko 2:5
19:00 Švédsko – Slovensko 4:3

Čtvrtek 24. srpna:
15:30 Slovensko – Finsko 2:5
19:00 Švýcarsko – Švédsko 5:4 pp.

Pátek 25. srpna:
15:30 Slovensko – Švýcarsko 4:3 pp.
19:00 Česko – Finsko 1:2

Sobota 26. srpna:
14:00 Česko – Slovensko 3:2
17:30 Švédsko – Finsko 4:6

Neděle 27. srpna:
12:00 Finsko – Švýcarsko
15:30 Švédsko – Česko 2:4

Konečná tabulka Turnaje pěti zemí

Tým Z V VP PP P Skóre Body

1.

Finsko

4

4

0

0

0

17:10

12

2.

Česko

4

3

0

0

1

13:8

9

3.

Švédsko

4

1

0

1

2

14:18

4

4.

Švýcarsko

4

0

1

1

2

13:17

3

5.

Slovensko

4

0

1

0

3

11:15

2

Brankáři:
Jakub Vondraš (Sudbury, OHL), Michael Hrabal (Univ. of Massachusets, NCAA).

Obránci:
Jakub Dvořák (Liberec), Aleš Čech (Mladá Boleslav), Adam Jiříček (Plzeň), Matteo Kočí, Vojtěch Vochvest (Kamloops, WHL), Marek Alscher (Portland, WHL), Tomáš Cibulka (Val-d’Or, QMJHL), Marek Ročák (Kelowna, WHL).

Útočníci:
Vojtěch Hradec (Mladá Boleslav), Eduard Šalé (Barrie, OHL), Matyáš Šapovaliv (Saginaw, OHL), Adam Židlický (Mississauga, OHL), Šimon Slavíček (Flint, OHL), Adam Bareš (Pelicans Lahti, Finsko), Jakub Štancl (Växjö, Švédsko), Sebastian Redlich (Södertälje, Švédsko), Ondřej Becher(Prince George, WHL), František Formánek (Red Deer, WHL), Dominik Rymon (Everett, WHL), Robin Sapoušek (Victoria, WHL), Matyáš Melovský (Baie-Comeau, QMJHL), Jakub Hujer(Sherbrooke, QMJHL).

Náhradníci:

Brankáři: Lukáš Matěcha (Pardubice), Jan Špunar (Portland, WHL), Michael Schnattinger (Liberec). Obránci: František Němec (Kometa Brno), Martin Matějíček (Jihlava), Matěj Prčík (Vítkovice), Dominik Badinka (Jokerit Helsinky, Finsko), Filip Krajčík (Karlovy Vary). Útočníci: Ondřej Hrabík, David Senčák (oba Sparta Praha), Adam Dvořák (Plzeň) Jonáš Jungwirth (Jihlava), Ondřej Kos (Ilves Tampere, Finsko), Adam Šikl (Malmö, Švédsko), Jan Šprynar (Rimouski, QMJHL), Pavel Šimek (Saint John, QMJHL).

Realizační tým:

Manažer: Otakar Černý
Hlavní trenér: Patrik Augusta
Asistenti trenéra: Robert Reichel a Pavel Trnka
Trenér brankářů: Martin Láska
Videotrenér: Vojtěch Tulačka
Lékař: Roman Mizera
Kustod: Václav Vejvoda
Kustod, masér: Jan Vejvoda
Fyzioterapeut: Martin Výtisk
Kondiční trenérka: Hana Bubníková

Šestnáctka se dvěma týmy naprosto ovládla Turnaj čtyř týmů v Rakousku

Duely na mezinárodní scéně si vyzkoušel i reprezentační výběr do šestnácti let, který zavítal na turnaj do Rakouska. Češi byli rozděleni na bílý a červený tým, domácí Red Bull Salzburg zase podle ročníku narození na týmy 2007 a 2008. Už v prvním hracím dni ukázal národní tým svou sílu a jak červení, tak i bílí si připsali vysoká vítězství. Červený tým si vedl sebevědomě i v následujícím dni, zatímco bílí se pořádně nadřeli, Red Bull Salzburg porazili díky brance Hanyše pouhé dvě minuty před koncem 4:3.

Červení si nejvíce zabojovali proti staršímu výběru Salzburgu, s nímž nakonec v divoké přestřelce dokázali zvítězit 7:6. Hodně vyostřené utkání nabídlo celkem devatenáct vyloučení. I přes snížení na rozdíl jediné branky v podání Hutzingera pouhé dvě minuty před závěrečnou sirénou, Češi udrželi své vedení a procházeli turnajem i nadále bez jediné porážky. Bílý výběr si zase proti svému soupeři pořádně zastřílel. Kanonádu 11:1 dirigoval čtyřbrankový Fodor. Zejména ve druhé části hry nabral národní tým neskutečné obrátky. Vstřelil hned tři góly v rozmezí pouhých 24 sekund.

Až v posledním dni turnaje dokázali Rakušané zaznamenat vítězství. Výběr Salzburgu 2007 dokázal rozstřílet bílý tým Česka 7:3. Červení si však drželi vizitku neporazitelného mužstva i nadále a zvítězili 6:1. Celkově si tak reprezentační šestnáctky zahrály v Rakousku osm utkání, z nichž padly pouze jedinkrát.

středa 23. srpna 2023
15:00 Česko (bílí) vs Red Bull Salzburg 2008 8:3
18:00 Česko (červení) vs Red Bull Salzburg 2007 7:1
denní souhrn: Týmy šestnáctky si v premiéře zastřílely. Čtyřikrát se trefil Švancar

čtvrtek 24. srpna 2023
15:00 Česko (červení) vs Red Bull Salzburg 2008 5:1
18:00 Česko (bílí) vs Red Bull Salzburg 2007 4:3
denní souhrn: Sekundy od čistého konta i těsná výhra. Šestnáctka opět skolila Salcburk

sobota 26. srpna 2023
15:00 Česko (červení) vs Red Bull Salzburg 2007 7:6
18:00 Česko (bílí) vs Red Bull Salzburg 2008 11:1
denní souhrn: Oba týmy šestnáctky jsou nadále stoprocentní. Padly i tři góly za 24 sekund

neděle 27. srpna 2023
10:00 Česko (bílí) vs Red Bull Salzburg 2007 3:7
13:00 Česko (červení) vs Red Bull Salzburg 2008 6:1
denní souhrn: Bílý tým šestnáctky až na závěr neuspěl, červení slavili i počtvrté

Bílý tým:

Brankáři:
Tomáš Makarius (Pilsen Wolves), Marek Sklenička (Mladá Boleslav)

Obránci:
Vojtěch Hora (Mladá Boleslav), Jiří Kamas (Škoda Plzeň), Pavel Kůrka (Karlovy Vary), Václav Nedorost (České Budějovice), Ben Stefan Reisnecker (Pilsen Wolves), Josef Šrámek (České Budějovice).

Útočníci:
Šimon Bělík, Jan Fodor, Jiří Maxa, Matěj Tománek (všichni Škoda Plzeň), Petr Hanyš, Filip Matějka (oba Mladá Boleslav), Martin Hečko (České Budějovice), Dominik Krajdl (Liberec), Vojtěch Švancar (Slavia Praha).

Červený tým:

Brankáři:
Matyáš Javorek (Třinec), Martin Psohlavec (Karlovy Vary)

Obránci:
Dominick Radim Byrtus (Třinec), Jakub Daněk (Lausanne, Švýcarsko), Vítězslav Glos (Vítkovice), Lukáš Kachlíř (Liberec), Ondřej Ruml (Břeclav), Karel Studnický (Hradec Králové).

Útočníci:
Jan Hrček, Dominik Řípa, Matěj Weiss (všichni Třinec), Šimon Katolický (Jihlava), Adam Klaus(Lausanne, Švýcarsko), Vojtěch Kubín (Kometa Brno), Maxmilián Man (Vítkovice), Tobiáš Sekanina (Olomouc), Petr Tomek (Karlovy Vary)

Realizační tým:

Manažeři: Petr Jonák (Tereza Menčíková)
Hlavní trenér: Milan Razým
Asistenti trenéra: Václav Benák a Milan Plodek
Trenéři brankářů: Václav Fürbacher a Filip Šindelář
Skills trenér: Richard Kovařík
Videotrenér: Josef Janča
Lékař: MUDr. Ondřej Houdek
Fyzioterapeutka: Marika Vrbická
Kustodi: Jakub Janča a Zdeněk Vojtěchovský