Vítězná premiéra Augusty: Dvacítka přetlačila Švýcary, pálili obránci

Česká reprezentace do 20 let nadepsala novou kapitolu pod trenérem Patrikem Augustou úspěšně. V prvním utkání sezony 2023/24 porazila ve finském Vierumäki švýcarské vrstevníky 3:1, přičemž dva góly vstřelili obránci. Premiérovou branku v národním týmu slavil Vojtěch Port.

„Pro hráče to byl první zápas sezony a jsme rádi za vítězství. Byla tam spousta dobrých věcí, ale i spousta věcí, na kterých musíme pracovat. Udělali jsme pár hloupých faulů, kterými jsme dostali soupeře trochu do hry, ale jinak se mi líbilo, jak hráči pracovali a jak v zápase žili,“ shrnuje dojmy Augusta, jenž na akci vede reprezentační dvacítku po boku Radima Rulíka.

Pro úvodní duel dali trenéři důvěru brankáři Michaelu Hrabalovi, tedy nejmladšímu z trojice, která do Finska odcestovala. Z pozice kapitána vedl tým Robin Sapoušek s asistenty Františkem Formánkem a Markem Alscherem.

Po jednom gólu v každé třetině

Aktivní nástup vynesl českým mladíkům vedení, které obstaral ve 13. minutě obránce Matteo Kočí. Velkým stínem první třetiny ale byla zmiňovaná vyloučení – Češi inkasovali hned šest menších trestů. Devět sekund před odchodem do šaten inkasovali z dvojnásobného oslabení, kdy Hrabala propálil Tommaso De Luca.

„Byli jsme nedisciplinovaní. Pozitivem pro mě ale bylo, jak jsme po té první třetině zareagovali a od té doby měli už jenom dvě vyloučení ve třetí třetině,“ těší Augustu.

Krátce po polovině utkání vrátil národnímu týmu vedení Ondřej Hrabík. Ve třetí třetině se zase ozvali čeští zadáci: Alscher nejprve napálil tyč, poté zvýšil vedení střelou od modré čáry Vojtěch Port. Pro něj šlo o premiérový gól v desátém zápase za reprezentaci, který střídačce hodně ulevil.

Švýcarům pomohl k závěrečnému tlaku zbytečný faul Františka Formánka, jenž trefil soupeře po odehrání kotouče do hlavy a inkasoval trest ve hře. Za Hrabalem v power-play zvonily dvě tyčky, ale Češi už o vedení 3:1 nepřišli.

Stejný prostor pro všechny hráče

Odveta je čeká v pátek od 17:30 českého času, do druhé bitvy proti Švýcarům nastoupí v obměněné sestavě. „Některé varianty se jeví, ale samozřejmě to je jen první zápas a na ten další to malinko rozházíme. Hráči, kteří nehráli, určitě nastoupí. Máme tady pět pětek a pokusíme se čas mezi hráče rozdělit rovnoměrně,“ ujišťuje nový kouč dvacítky.

O tom, že úvodní akce slouží trenérům k poznávání svěřenců, svědčí i skutečnost, že zatím nesestavili speciální formace. „Rozhodli jsme se, že přesilovky a oslabení budou hrát všichni hráči, abychom je v nich mohli poznat. Budeme pracovat na zakončení, ve kterém bychom mohli být trochu důraznější – jak v koncovce, tak v té mentalitě dostat kotouč na bránu,“ uzavírá Patrik Augusta.

ŠVÝCARSKO – ČESKO 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. De Luca (Weber, Dionicio) – 13. Kočí (Melovský, Cibulka), 34. Hrabík (Ročák), 55. Port (Hradec).
Vyloučení: 6:7, navíc Formánek (Česko) trest ve hře.