U20: Výborná třetí třetina zajistila Čechům výhru 3:2 nad Slovenskem

Po těsné prohře s Finskem čekalo na českou dvacítku Slovensko. Po výborném startu přišla ne příliš povedená druhá třetina, ve které hrál český výběr třikrát v oslabení. Svěřenci Patrika Augusty nakonec vydolovali výhru ve třetí třetině a nic na tom nezměnil ani závěrečný gól slovenského týmu. Česko tak zdolalo Slovensko 3:2, vítězný gól si připsal obránce Jakub Dvořák.

Česká dvacítka vstoupila do utkání naprosto famózně a první gól na sebe nenechal dlouho čekat. Ve čtvrté minutě vyslal tvrdý projektil od modré Marek Ročák. Ten si našel cestu mezi všemi těly, které se nacházely před slovenskou brankou, a zastavil se až v síti, 1:0 pro Česko.

Od poloviny třetiny se hra začala hodně kouskovat, neboť oba týmy zastavovaly menší nepřesnosti. Za podrážení byl následně vyloučen Pisoja a české barvy si tak zkusily početní výhodu. Ta nakonec zůstala bez využití.

Jednobrankový náskok vydržel českému týmu až do konce periody a nic na tom nezměnila ani druhá početní výhoda českých borců. Ta byla udělena minutu a půl před koncem po faulu Eperješiho, a tak se její závěr přesunul na začátek druhé dvacetiminutovky.

Ani druhou přesilovku nakonec Češi nevyužili, přesto si však vypracovali několik slibných šancí i po jejím konci. Nejblíže gólu byl Šalé, kterého v poslední chvíli zradila koncovka. Měli jsme spoustu šancí na to, abychom ve výsledku odskočili už dřívě. Bohužel se nám dnes oproti včerejšku vůbec nedařily přesilovky,“ popsal situaci hlavní kouč.

Následně se pěknou sólo akcí prezentoval Rymon, jenž hledal před brankou nikým nehlídaného Sapouška. Ke druhému jmenovanému kotouč sice doklouzal, ale český forvard z těžkého úhlu branku netrefil.

Ve 27. minutě až moc aktivně forčekoval Šalé, a vyfasoval tak trest na dvě minuty za hákování. Slovenští hokejisté v přesilové hře hned několikrát prověřili Vondraše tvrdými střelami od modré čáry. Ani jedna z nich však neskončila za zády českého maskovaného muže, a tak česká dvacítka úspěšně ubránila první oslabení.

Vzápětí byl za obdobný faul vyloučen Hradec a slovenská dvacítka hrála znovu přesilovku. Těsně po jejím konci se na vrcholku kruhu dobře vytočil Peter Repčík, jehož rychlý projektil skončil za zády Vondraše a bylo vyrovnáno.

Hned dvě minuty na to přišel další faul českého týmu, tentokrát byl za držení vyloučen Hujer. Češi toto oslabení v klidu přečkali a hra se i nadále přesouvala z jedné strany na druhou.

I třetí dějství začala přesilovkou, opět tou slovenskou. Čeští borci se s přehledem ubránili a odpověděli na ni, jak jen nejlépe mohli. Formánek před přejezdem do útočného pásma vyslal do samostatného úniku Matyáše Melovského, který tváří v tvář Eliašovi nezaváhal, 2:1 pro české barvy. Své k druhému gólu řekl i Patrik Augusta: Druhý gól nám dodal trošku více sebevědomí v té třetí třetině, ale myslím si, že měl přijít dřív. I vzhledem k té spoustě šancí, které jsme měli.“

Slovenská dvacítka zůstala po obdržené gólu jak opařená a hned několik nepřesností vedlo k chybám. Tou první bylo vyloučení Čiernika za vysokou hůl.

Početní výhodu sice česká reprezentace nezužitkovala, avšak hned vzápětí připravil Sapoušek s Rymonem parádní palebnou pozici pro Jakuba Dvořáka. Český prospekt Los Angeles Kings vyslal ze středu kruhu nechytatelný projektil pod stojnou nohu Eliaše a navýšil skóre už na 3:1.

Slováci minutu před koncem ještě korigovali skóre. Mezi betony se bekhendovou střelou trefil Lucas Jendek. Slovenská střídačka si v návaznosti na to vzala oddechový čas a hrou v šesti se Slováci pokusili zvrátit stav zápasu. Do příště musíme určitě zlepšit přechod modré čáry. Dnes se nám to moc nedařilo a bude potřeba na tom zapracovat,“ popisoval hlavní trenér.

To se jim nakonec nepovedlo a česká dvacítka si po včerejší těsné prohře připisuje výhru 3:2.

Dnešní vítězství se nerodilo vůbec lehce, a to i přes naší optickou a střeleckou převahu. Paradoxně si myslím, že včerejší výkon byl za naší strany kvalitnější než dnes. Nebylo to vůbec jednoduché utkání a jsem rád, že jsme ho dotáhli do vítězného konce,“ dodal nakonec Patrik Augusta.

ČESKO 3:2 SLOVENSKO

Branky a nahrávky: 4. Ročák (Becher, Šalé), 44. Melovský (Formánek), 50. Dvořák (Rymon, Sapoušek) – 32. Repčík (Čiernik, Kmec), 60. Jendek (Cedzo, Repčík).

Střely na branku: 41:16

Vyloučení: 5:6

Česko: Vondraš – Kočí, Cibulka, Dvořák, Ročák, Vochvest, Jiříček, Aslcher, Slavíček – Šalé, Šapovaliv, Becher – Rymon, Sapoušek, Štancl – Formánek, Melovský, Hujer – Hradec, Židlický, Bareš.

Slovensko: Eliaš – Štrbák, Nátny, Kmec, Baran, Žabka, Pisoja, Eperješi, Chromiak – Čiernik, Repčík, Žlnka – Šotek, Suchý, Cedzo – Jendek, Dej, Kopecký – Gabriel, Massnica, Kukumberg.