Ženy: Výborný start do sezony! Češky porazily Švédky 3:2 a vyhrály turnaj

V prvním vzájemném utkání na turnaji Češky porazily Švédsko 4:3, když dokázaly zvrátit dvoubrankové manko. Do nedělního utkání však vstoupily podstatně lépe, diktovaly tempo hry a v polovině řádné hrací doby vedly po zásluze o tři branky. Reprezentace Tre Kronor sice dokázala dvěma góly snížit, jenže Lvice i zásluhou Denisy Křížové, jež vstřelila pátou branku na turnaji, dokráčely k vítězství 3:2. V konkurenci Švédska a domácího Finska tak ze země tisíců jezer odváží cenné první místo.

Češky vstoupily do závěrečného souboje v turnaji s vědomím, že jim k triumfu postačí jediný bod. Už začátek utkání se národnímu týmu povedl. Po devětadvaceti vteřinách putovala na trestnou lavici Silénová a hned první přesilovku v utkání dokázaly hráčky v červených dresech využít. Mrázová se dokázala parádně dostat přes obránkyni a naservírovala kotouč přes osu na Terezu Radovou, která z levého kruhu trefila poloodkrytou klec.

Lvice byly v průběhu prvního dějství aktivnějším týmem a brankářka Soderbergová musela likvidovat české šance. Proti ráně z 9.minuty už však nedokázala zasáhnout. Pejzlová se uvolnila u pravého hrazení a našla na slotu najíždějící Denisu Křížovou, jež střelou mezi betony zapsala pátou branku v turnaji.

„Proti Švédsku jsme odehrály opravdu dobrý zápas. Skvěle jsme zvládly první třetinu, což bylo pro nás velmi důležité, protože v předchozích zápasech se nám to moc nedařilo. Jsem z toho vážně nadšená. Bylo to ale velmi vyrovnané utkání, Švédky pořád chtěly otočit výsledek,“ komentuje hlavní trenérka národního týmu.

Švédky začaly druhou třetinu aktivněji a jejich pobyt v útočném pásmu končil až na výstroji gólmanky Škodové. Ta ale působila velmi jistě a držela dvoubrankové vedení. To navíc ve 25. minutě navýšila hráčka draftovaná týmem Boston Pride v roce 2020 Tereza Vanišová. Ta obkroužila švédskou svatyni a z kruhu zamířila mimo dosah Soderbergové.

V polovině základní hrací doby došlo k připravenému střídání v českém brankovišti. Místo Škodové zaujala sedmnáctiletá Hesová, jež si tak připsala další cenné minuty v seniorském reprezentačním dresu. A ve druhém dějství si vedla velmi dobře. Vyzrála na ní pouze útočnice elitní formace Sara Hjalmarssonová. Bronzová medailistka z MS do 18 let dostala ideální přihrávku zpoza branky od Ostenssonové a propálila Hesovou z bezprostřední blízkosti.

Celý týden byl skvělý a z hlediska výsledku pro nás velmi cenný. Je to ukázka toho, že náš výkon pořád roste a zlepšuje se. Během týdne jsme se zaměřovaly na hodně detailů a myslím, že jsme ve spoustu ohledech silnější. Podařilo se nám odehrát poslední utkání výrazně vyrovnaněji. To se nám v předchozích kláních moc nedařilo. Jsem na tým opravdu pyšná za to, jaké úsilí do toho vložil,“ pochvaluje si kanadská koučka.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky ukázala svoje ofenzivní dovednosti obránkyně Pejšová. Na modré čáře se zbavila napadající Švédky a vybruslila až na vrchol pravého kruhu, odkud však svoje zakončení nepropasírovala za záda Soderbergové. Vzápětí do protiútoku ujela Ljungblomová, jenže tváří v tvář Hesové jen orazítkovala brankovou konstrukci.

Nicméně ve 46.minutě už se Lina Ljungblomová dokázala prosadit. Proti ráně Hjalmarssonové ještě dokázala Hesová zakročit, ale kotouč poskakoval na brankovišti, kde byla dříve švédská útočnice a snížila stav na rozdíl jediné branky. Švédsko si v závěru vzalo oddechový čas, po kterém odvolalo brankářku. Ani tlak v poslední minutě dobře fungující obranu Češek nepřekonal, a národní tým tak po vítězství 3:2 skončil na prvním místě prvního turnaje Euro Hockey Tour.

Myslím, že jsme si dokázaly vytvořit spousty gólových příležitostí. A to je přesně to, co od zápasu chceme. Švédsko je kvalitní tým. Využilo pár momentů, kdy jsme nebyly úplně stoprocentní. Naše brankářky ale předvedly spoustu dobrých zákroků. To, že dokázalo srovnat na rozdíl jediné branky, neberu negativně. Důležité je, že jsme zápas dokázaly udržet na naší straně a vyhrát,“ hodnotí Carla MacLeodová.

ČESKO 3:2 ŠVÉDSKO

Branky a nahrávky: 3. Radová (Mrázová), 9. Křížová (Pejzlová, Vanišová), 25. Vanišová (Pejzlová, Pejšová) – 35. Hjalmarssonová (Ostenssonová, Ljungblomová), 46. Ljungblomová (Hjalmarssonová)

Česko: Škodová (od 30. Hesová) – Lásková, Pejšová, Čajanová, Radová, Seroiszková, Tejralová, Jandušíková – Neubauerová, Mlýnková, Mrázová – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Plosová, Přibylová, Šapovalivová – Juříčková, Sarnovská, Malicka.

Švédsko: Soderbergová – Nylenová-Perssonová, Silénová, Kjellbinová, Jungakerová, Anderssonová Lidmanová – Östenssonová, Hjalmarssonová, Ljungblomová – Mogrenová, Levinová, Thuviková – Bouvengová, Af Bjurová, Johanssonová – Svenssonová, Antonssonová, Sundinová – Nilssonová.