Zámořské derby reklamou na ženský hokej. Finky potvrdily první místo, uspělo i Švýcarsko

Mistrovství světa žen pomalu míří do finiše základní části. Šestý hrací den odstartoval souboj mezi Maďarkami a Finkami. Zápasy nakonec ovládly Seveřanky rozdílem třídy. Zbylé dva zápasy nabídly pořádná dramata. Vítězně z nich vyšly Švýcarky a Kanaďanky.

Maďarsko – Finsko 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Laitinenová (Nieminenová, Vanhanenová), 23. Hiirikoskiová (Tulusová, Lindstedtová), 37. Nylundová (Vanhanenová, Vainikkaová), 37. Vesaová (Sundelinová), 60. Savolainenová (Rantalaová, Yrjänenová)

Maďarky toužily za podpory svých skvělých fanoušků přibrzdit severský express, který avšak to se jim nakonec nepovedlo, přestože úvod zápasu byl celkem vyrovnaný. Finky se dostaly do vedení ve dvanácté minutě, Nelli Laitinenová vystřelila z vrcholu slotu a její projektil skončil až za zády brankářky.

Svůj náskok navýšily až na začátku druhé periody, kdy se jim využít početní výhodu. Jenni Hiirikosionová napřáhla na modré čáře a její pumelice div, že neroztrhla síťku v bráně. Maďarky se nadále pokoušely se zápasem něco udělat, ale osudnou se jim stala 37 minuta. Během pouhých šesti (!) vteřin totiž inkasovaly dvě branky. Trefily se Nylundová a Vesaová. Definitivu výsledku pak Ronja Savolainenová pouhých třináct vteřin před koncem zápasu. Finky vyhrály jednoznačně 5:0 a ve velkém stylu ovládly skupinu B.

Švýcarsko – Japonsko 4:3 (0:2, 2:1, 2:0)

Němky do utkání vstoupily aktivně. Laura Klugeová dostala přesnou přihrávku za poslední bránící hráčku a následně mířila do vzdálenějšího horního rohu, francouzská gólmanka úvodní gól nedovolila. Poté však přesto inkasovala. Němky dostaly k dispozici přesilovou hru, v těsné blízkosti brankoviště stála Celina Haiderová, která vzápětí poslala kotouč pod betony gólmanky.

Uběhlo pouhých 28 vteřin ve druhé části a Němky dokázaly svůj náskok zdvojnásobit. První střela z levého křídla skončila vedle brány, avšak Nicola Eisenschmidová s pukem na hokejce objela dokola celé pásmo, postavila se na modrou čáru, odkud prostřelila francouzskou brankářku k pravé tyči. Francouzky byly v konečném součtu střelecky aktivnějším týmem, avšak nedočkaly se ani čestného úspěchu. Naopak v polovině závěrečného dějství napřáhla Katarina Jobst-Smithová, která tak upravila na závěrečných 3:0.

Kanada – USA 4:3 po nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Fillierová (Nurseová, Zandee-Hartová), 24. Poulinová (Ambroseová, Fillierová), 58. Staceyová (Clarková, Thompsonová), rozh. náj. Rattrayová – 9. Bilkaová (Roqueová, Janeckeová), 60. Knightová (Harveyová, Heiseová), 60. Kesselová (Bilkaová, Heiseová).

To nejlepší na konec? Zde to naplatí dvojnásob, protože taková drama by nenapsal ani Shakespeare. Lépe do zápasu vstoupily překvapivě Američanky, v deváté minutě za to byly po zásluze odměněné vedoucí brankou. Hannah Bilkaová si v početní výhodě najela na pravý kruh, odkud vykouzlila parádní střelu ke vzdálenější tyčce. Kanada se nicméně inkasovanou brankou probrala a ještě v první periodě stačila srovnat, to když Sarah Nurseová rozjela akci po pravém křídle, následně se dostala až před branku, její ránu Aerin Frankelová pouze vyrazila a pohotová Sarah Fillierová dorazila puk do sítě. Diváci v CAA Centre byli na nohou.

A co víc, zkraje druhé třetiny javorové listy dokonce zápas překlopily na svou stranu a nemohla se trefit jiná hráčka, než ta nejvyvolenější. Marie-Philip Poulinová dostala skvělý pas na pravý kruh, odkud vykouzlila fantastickou ránu přímo do vzdálenější šibenice. Vzápětí mohla přijít další branka, Claire Thompsonová ovšem od modré čáry trefila jen levou tyč. Následně to byla spíše šachová partie, avšak nadále se hrálo fantastické utkání, které vyvrcholilo ve třetí části.

Američanky mohly srovnat z přesilové hry, dostaly dokonce dvě krátce po sobě, avšak skóre se neměnilo. Ani Kanaďanky nemířily přesně do černého. Drama tak pokračovalo do posledních minut, v 58. minutě se americká střídačka rozhodla k risku bez brankáře, jenomže Laura Staceyová trefila opuštěnou klec a zdálo se být rozhodnuto. Opak byl ale pravdou, protože přišla poslední šedesátá minuta! Nejprve v čase 59:21 Ann-Renée Desbiensová pouze vyrazila ránu Harveyové a pohotová Hilary Knightová dorazila puk do sítě a následně pouhé tři vteřiny před koncem Hannah Bilkaová bekhendem nahodila puk na branku a na hraně brankoviště prokázala svůj důraz Amanda Kesselová, která puk dotlačila do brány. Velký zápas nakonec musely rozseknout až samostatné nájezdy, které přineslo hned devět sérií. Hrdinkou se stala Jamie Lee Rattrayová, která vystřelila Kanadě druhý bod, který znamená, že domácí celek skončí ve skupině A na prvním místě.