Ženy: Lvice na závěr turnaje ovládly zápas se Švédkami, celkově končí druhé

Poslední hrací den postavil českým ženám do cesty Tre Kronor. I přes brzké vedení Švédek se lvice dokázaly do utkání vrátit a následně ho ovládnout. Na domácím turnaji končí druhé za Finskem.

Úvodní minuty přinesly spíše opatrný hokej a ani jeden z týmu nechtěl nijak výrazně chybovat. První změnu skóre s sebou přinesla 7. minuta utkání a byly to Švédky, které otevřely střelecký list klání. Emma Forsgren dostala kotouč do jízdy na levém křídle a střelou z hranice brankové čáry vymetla prostor mezi tyčí a hlavou Blanky Škodové.

České barvy s odpovědí dlouho neotálely a o tři minuty později bylo vyrovnáno. Rozjetá Adéla Šapovalivová přebrala puk ve středním pásmu, v jízdě si odstavila bránící hráčku Švédska a krásnou kličkou do bekhendu vyrovnala stav utkání na 1:1.

A hned o pár minut později bylo v ochozech Home Credit Areny ještě veseleji. Rychlý protiútok založila Denisa Křížová, která se po efektní otočce zbavila švédské hráčky a adresovala přesnou přihrávku do slotu na Michaelu Pejzlovou. Ta si puk potáhla doleva a svou následnou střelou vymetla prostor nad lapačkou Söderbergové.

Chuť do hry Češkám nechyběla ani v druhé periodě, ovšem hned z úvodu si Švédky zahrály přesilovku, když Andrea Trnková podrazila jednu z protihráček. Paradoxně největší šanci v této herní situaci měla Kateřina Mrázová, jež se hnala do samostatného úniku. Po dlouhém bránění jí však chyběl dostatek sil, a tak byla dohnána bránícími Švédkami.

„Celkově to pro nás byl čtvrtý zápas ve čtyřech dnech, takže to bylo dost náročné. Jsem ale na holky pyšná, protože jsme to dobře odmakaly. Švédky hrají tvrdě do těla a jsou silné na kotouči, takže jsem opravdu ráda za to, jak jsem to ubránily. Pro nás to bylo obrovské plus, naopak je to trochu položilo. Nakonec jsme dokázaly vstřelit další gól a dotáhnout ten zápas do vítězného konce,“ říká dvougólová střelkyně Kateřina Mrázová.

Klid české střídačce dodala branka na 3:1, která padla v čase 30:49. Tereza Vanišová z rohu kluziště poslala z otočky výbornou nahrávku do prostoru mezikruží. Parádní práci odvedla Michaela Pejzlová, jež na sebe nabrala bránící hráčky Švédska. Cesta se tak otevřela pro Denisu Křížovou a ta bez větších obtíží zametla kotouč do branky soupeře.

Problém pro svěřenky Carly MacLeodové přinesl konec 35. minuty, když byla na pět minut vyloučená Noemi Neubauerová. Obětavé výkony českých reprezentantek podpořené skvěle chytající Blankou Škodovou si i s tímto dlouhým oslabením poradily. Do kabin se tak po 40 minutách hry šlo za stavu 3:1.

„Švédky mají dobré přesilové hry, takže jsme věděly, že jim nesmíme dát příležitost. To se nám bohužel nepovedlo, ale na druhou stranu jsme ukázaly, že umíme výborně sehrát oslabení. Ani pětiminutový trest nás nepoložil, poctivě jsme to odmakaly a nedostaly gól,“ vrací se k těžké pasáži Aneta Tejralová, nejlepší obránkyně turnaje.

Lvice také do závěrečné části vlétly jako uragán a hned po třech minutách hry vybojovaly přesilovou hru. Tu také dokázaly využít, když si Kateřina Mrázová vyměnila kotouč s Adélou Šapovalivovou. První jmenovaná si s ním sjela do mezikruží, odkud na dvakrát překonala Söderbergovou.

Hráčky Tre Kronor však s odpovědí příliš neotálely, přičemž využily zaváhání v české rozehrávce. Nepřesnou zadovku jedné z českých obránkyň totiž převzala Sofie Lundin, která se hnala do samostatného úniku. Její přesná střela na zadní tyč dotáhla Švédsko na rozdíl dvou branek.

Svěřenky Carly MacLeodové ale neřekly poslední slovo a s odpovědí přispěchaly deset minut před koncem zápasu. O pátý zářez se postarala opět Kateřina Mrázová, která využila příhodně položené hokejky jedné ze švédských hráček a opřela o ní svou střelu. Hrací předmět vlivem několika odrazů doplul až za záda švédské brankářky.

Zbytek utkání už Češky poctivě odbránily a i díky skvělému výkonu Blanky Škodové si můžou užít výhru 5:2. Ženský národní tým tedy na liberecké zastávce Euro Hockey Tour obsadil druhou příčku!

Pohled hlavní trenérky Carly MacLeodové: „Jsem hrdá na holky za snahu, kterou do dnešního utkání vložily. Tento duel byl asi naším nejlepším z celého turnaje, což je výborné, protože nejtěžší střety přichází vždy na závěr. Musím ale smeknout klobouk před Švédskem, které se po celý zápas hnalo se za lepším výsledkem. Byl to pro nás skvělý týden, jsem moc ráda, jak jsme se před českými fanoušky prezentovaly.“

ČESKO – ŠVÉDSKO 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Šapovalivová (Mrázová), 11. Pejzlová (Křížová, Vanišová), 31. Křížová (Vanišová), 45. Mrázová (Šapovalivová, Neubauerová), 51. Mrázová (Pejšová) – 7. Forsgren (Blom, Sundin), 46. Lundin.

Česko: Škodová (Švejdová) – Tejralová (C), Čajanová, Seroizsková, Pejšová, Trnková, Radová, Kosinová – Šapovalivová, Mrázová (A), Neubauerová, Křížová (A), Pejzlová, Vanišová, Plosová, Gruntová, Juříčková, Pátková, Kalová, Pištěková.

Švédsko: Söderberg (Boman) – Jungaker, Nylén-Persson (A), Forsgren, Kjellbin (C), Waxin, Andersson – Ljungblom (A), Hjalmarsson, Svensson, Lundin