Ženy: Rekordní počet diváků sledoval prohru 1:6

Svěřenky Carly MacLeodové vstoupily do utkání proti Finsku aktivně, byly to ale právě ony, které poprvé inkasovaly. Hráčkám Suomi se nakonec v každé třetině podařilo skórovat dvakrát, na což se Češkám nepodařilo zareagovat. Lvice tak ze zápasu odchází na straně poražených po výsledku 1:6.

Oba týmy vstoupily do utkání velmi aktivně a brankářky obou stran se musely činit od prvních minut hry. V čase 3:10 se hra poprvé zastavila, a to po faulu Terezy Vanišové. České reprezentantky se dlouho bránily, nakonec ale i vinnou zranění brankářky Kláry Peslarové o minutu později poprvé kapitulovaly. Z dorážky se prosadila Noora Tulusová.

„Bylo pro mě trochu těžké se dostat do tempa, protože od mého příchodu do branky jsme je jednoznačně tlačily. Ony měly více méně takové štěstí, že jim tam popadala každá vyložená šance,“ okomentovala svůj příchod do brankoviště Blanka Škodová.

Těsně před polovinou třetiny lvice výrazně přebraly otěže duelu a o jejich gólové šance nebyla nouze. Nejblíže ke vstřelení vyrovnávací trefy byla Klára Seroiszková, která si krásně vymíchala finskou obranu i s brankářkou, její zakončení ale nebylo přesné, a tak se pokračovalo za stavu 1:0 pro Finsko.

Další rána však přišla v polovině 17. minuty. Nepřesná zadovka české kapitánky Anety Tejralové poslala do samostatného úniku Sanni Vanhanenovou. Ta si počínala velmi zkušeně a prostřelila střídající Škodovou nad lapačku. Zbytek třetiny už další akci nenabídl, a tak se do kabin odcházelo za stavu 2:0 pro Suomi.

Češky také do druhé části vstoupily s energií hrát a v úvodních minutách si vybojovaly několik slibných šancí. Finky ale dokázaly z minima vytěžit maximum. Emilia Vesaová vstřelila třetí branku Suomi, když z brankové čáry přesně trefila prostor mezi tyčí a hlavou Blanky Škodové.

Další rána pak přišla o několik minut později, a to dokonce v české přesilovce. Nepřesné rozehrávky na modrou čáru využila Savolainenová, která po rychlém brejku vybídla ke skórování Michelle Karvinenovou. Ta už byla připravená mezi kruhy na zakončení a její přesné provedení rozvlnilo českou branku počtvrté.

Největší šanci lvic s sebou přinesla závěrečná minuta prostřední dvacetiminutovky. Druhá česká lajna si totiž vypracovala dobrý tlak a několik těžkých střel položilo na led i finskou brankářku Keisalaovou. Odražený hrací předmět doklouzal až na hokejku Adély Šapovalivové, před kterou svítila téměr prázdná branka. Mladá naděje národního týmu však selhala v koncovce.

Česky se neideálně popasovaly se vstupem do závěrečného dějství, když hned z prvního protiútoku hostů inkasovaly. Souhru do prázdné branky zakončila šikovně postavená Viivi Vainikkaová.

Dvě minuty před závěrečnou sirénou se konečně dočkaly i české barvy. Unikající Denisa Křížová parádně obešla finskou obránkyni a jak na zlatém podnose předložila pas Tereze Vanišové. Česká útočnice už neměla moc práce a přesně uklidila hrací předmět do branky hráček Suomi.

Střídačka Carly MacLeodové sáhla netradičně šest a půl minuty před koncem po odvolání brankářky Škodové. Po prohraném buly se ke kotouči ihned dostaly Finky, které s přehledem vyvezly do středního pásma a po dalekonosné střele se prosadila Petra Nieminenová. Lvice tak na včerejší výhru nenavázaly a proti Finkám prohrály 1:6.

Velkým pozitivem je však překonání diváckého rekordu na utkání ženského hokeje v České republice. Zápasu totiž přihlíželo 3 313 fanoušků!

„Já si myslím, že je to skvělé. Je vidět, že o ženský hokej je v Česku čím dál tím větší zájem. Jsme moc rády, že nás všichni přišli podpořit, hodně si toho vážíme,“ komentovala divácký rekord autorka jediné české branky Tereza Vanišová.

Pohled hlavní trenérky Carly MacLeodové: „Mezi námi a Finskem letos panuje velmi dobrá rivalita. V dnešním zápase se štěstí přiklonilo na jejich stranu, protože si myslím, že jsme odehrály vyrovnané utkání. Některé chyby nám samozřejmě trochu hodily klacky pod nohy, ale to je prostě hokej. I my jsme si dokázaly spoustu šancí vypracovat, bohužel se nám je dnes nedařilo proměnit.

ČESKO – FINSKO 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 49. Vanišová (Křížová, Pejzlová) – 5. Tulusová (Savolainenová, Tapaniová), 17. Vanhanen, 24. Vesaová, 27. Karvinenová (Savolainenová), 41. Vainikkaová (Holopainenová), 54. Nieminenová.

Česko: Peslarová (Škodová) – Pejšová, Seroiszková, Tejralová (C), Trnková, Čajanová, Radová, Kosinová – Křížová (A), Pejzlová, Vanišová – Plosová, Mrázová (A), Šapovalivová – Sarnovská, Neubauerová, Pištěková – Pátková, Gruntová, Kalová – Juříčková.

Finsko: Keisalaová (Pajarinenová) – Hirikoskiová (C), Yrjöläová, Savolainenová, Rantalaová, Karjalainenová, Savanderová, Eronenová – Holopainenová, Tulusová (A), Nieminenová – Karvinenová, Tapaniová, Liikalaová – Schalinová, Vanhanenová, Vesaová – Täksová, Nylundová (A), Yrjänenová – Antti-Roikoová.