Ženy U18: Absolutní fantazie! Češky přemohly Kanadu a jsou ve finále MS

Historický den pro český hokej! České reprezentantky do osmnácti let se vzmohly všem předpokladům a favorita z Kanady porazily 4:2. Hlavní faktory? Produktivita, bojovnost, týmovost a jistota v bráně. Češky čeká boj o zlato!

Kanaďanky vstoupily dle očekávání do zápasu velmi aktivně, nicméně jejich tlak rozbilo první vyloučení, které dalo Češkám příležitost uklidnit se a dostat klid na hokejky, a to i přes to, že přesilovka zůstala nevyužita.

Před polovinou první třetiny si oba týmy vystřídaly velké šance. Tu kanadskou zlikvidovala skvělá Aneta Šenková, na druhé straně podržela svůj tým také Hannah Clarková.

Hra se pak nějakou dobu přelévala ze strany na stranu, každopádně ve 14. minutě se poprvé měnilo skóre. Poté, co svou šanci nevyužila Čabelová, pokračoval nápor českého týmu, který pramenil do nahrávky na modrou, odkud nahodila Madlen Chladová a mezi betony brankářky tečovala kapitánka Adéla Šapovalivová.

Kanaďanky se chtěly z gólu rychle otřepat, ale český tým je nepouštěl do ničeho většího. Navíc si zahrál další přesilovku. Do konce první třetiny se před oběma bránami nic podstatného nestalo, Češky si tak do kabin odnesly vedení 1:0.

Vstup do druhé třetiny byl snový, Češky totiž okamžitě navýšily svůj náskok. Vypadalo to, že se Šapovalivová vydá za bránu, nicméně nakonec přihrála puk do brankoviště, kde situaci zvládla Čabelová, které rozvlnila síť.

Kanaďanky se poté o to víc tlačily dopředu, v několika situacích byly také blízko ke gólu, avšak při Češkách stálo díky bojovnosti i štěstí.

Zhruba v polovině zápasu se severoamerický soupeř dostal do hry. Chloe Primeranová využila svižnou střelou přesilovku svého týmu.

Kanaďanky se pak přirozeně dostaly do náporu, měly víc ze hry a byla to opět Primeranová, která zahrozila, nicméně tentokrát ztroskotala na skvělé Šenkové. Dvě minuty před koncem druhého dějství navíc Kanaďanky dostaly příležitost přesilové hry, Češky se ale ubránily a do druhé pauzy si odnesly opět jednogólový náskok.

Úvod do třetího dějství Češkám nevyšel, Jacksonová za brankou i díky chybě české obrany získala puk a Zablockiová nabídnutou příležitostí před bránou nepohrdla, rázem tak bylo srovnáno.

Zápas ale i nadále pokračoval ve vyrovaném duchu, což bylo něco, s čím Kanaďanky nepočítaly. A už vůbec nepočítaly s dalším obdrženým gólem! Klaudie Slavíčková se po hezké sekvenci českého týmu dostala k dorážce z pravé strany a nezaváhala a skvělou střelou překlopila vedení na českou stranu.

Po gólu se Kanaďanky tlačily agresivně do zakončení, nicméně česká brankářka Šenková chytala životní zápas a co se k ní dostalo, to chytila.

Češky pak přežily i své oslabení, když ochotně padaly do střel a Kanaďankám, které stupňovaly tlak, nedaly vydechnout. Jakmile se zápas blížil ke konci, Kanaďanky se snažily zavřít Češky, ty ale hrály velmi dobře takticky a místy dokonce velmi umě kombinovaly v pásmu soupeřek. Následně i odvolaly svou brankářku, ale to byla jen voda na mlýn pro české barvy, které díky Anežce Čabelové zvýšily do prázdné na 4:2.

Kanada - ČESKO 2:4

Branky a nahrávky: 29. Primeranová (Grahamová), 43. Zablockiová (Jacksonová) – 14. Šapovalivová (Chladová, Plosová), 24. Čabelová (Šapovalivová, Paroubková), 47. Slavíčková (Juříčková), 60. Čabelová

Kanada: Clarková (47. Stewartová) – Primeranová, Venusiová (C), Pickeringová (A), Grahamová, Watsonová, Bretonová, Cheungová – Stonehouseová, Kraemerová (A), Murdochová – Alexanderová, Mannessová, D'Alessandrová – Jacksonová, Loganová, Zablockiová – Pieckenhagenová, MacKinnonová, Cimoroniová – Pellerinová

Česko:Šenková (Ševčíková) – Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler – Šapovalivová (C), Čabelová, Plosová (A) – Vocetková, Gildainová, Juříčková (A) – Pánková, Jebousková, Felcmanová – Skořepová, Mazancová, Jílková