Ženy U18: Češky míří do semifinále! Švédsko porazily 4:2

České reprezentantky do osmnácti let udělaly v turnaji klíčový krok. Svěřenkyně Dušana Andrašovského se mohou radovat z vítězství 4:2 a postupu do semifinále mistrovství světa.

Prvních deset minut zápasu byly ústředními postavami utkání brankářky. Helgeová i Šenková měly plné ruce práce hned od prvních minut. Obě však zůstavaly stoprocentní.

První větší šance se začaly rodit až od druhé poloviny úvodního dějství. Z té největší Švédky odskočily do vedení. Ebba Hedqvistová jenom posunula kotouč na rozjetou Isabelle Leijonheimelovou, která si najížděla do nezformované české obrany. V českém obranném pásmu předvedla parádní kličkovanou a bekhendem nekompromisně zavěsila.

Češky s odpovědí dlouho nečekaly a hned o minutu později bylo vyrovnáno. Přečíslení dvě na jednu sice nedokázaly zužitkovat Čabelová s Plosovou, ovšem z druhé vlny přijíždějící Adéla Šapovalivová už z dorážky zametla kotouč za záda Helgeové.

V čase 17:47 bylo na české střídačce ještě veseleji. Výborně napadající Anežka Čabelová totiž mezi kruhy ukořistila kotouč, následně si kličkou obehrála obě obránkyně a předložila krásný pas Tereze Plosové. Česká útočnice pobídku do prázdné brány neodmítla.

Druhá část už byla na šance méně plodnější. České hráčky se totiž soustředily především na poctivou hru směrem dozadu a hrozily spíše z úniků. Švédky měly největší šanci na vyrovnání těsně před polovinou zápasu, když po faulu Hujové získaly přesilovku.

České reprezentantky ji však s přehledem ubránily a hned po jejím konci nebezpečně zahrozily. Adéla Šapovalivová poslal hrací předmět do skrumáže těl na brankovišti. Zde vznikl pořádný zmatek a pomalu nikdo nevěděl, kde se kotouč nachází. Ten nakonec vyplaval na modrou čáru, odkud pálila Hujová. Její projektil se ale mezi tři tyče nevešel.

Švédsko hned na úvod závěrečné dvacetiminutovky zrychlilo pohyb, čímž se dostávalo více do šancí. Střela Svenssonové z pravého kruhu měla správné gólové parametry, ke smůle Švédek se ale pouze otřela o levou tyč české svatyně.

Švédský výběr to nakonec mrzet nemuselo, neboť vyrovnání přišlo záhy. Ella Hellmanová si šikovně před útočnou modrou najela mezi české obránkyně a perfektní pas do jízdy jí poslal do samostatného úniku. V tváří tvář Šenkové nezaváhala – 2:2.

České hráčky však nepolevily ve výkonu a vedení strhly na svoji stranu hned o čtyři minuty později. Kapitánka Adéla Šapovalivová si krásnou kličkou sjela do mezikruží, odkud svižnou střelou nad rameno překonala Helgeovou potřetí v zápase.

Padesátá pátá minuta s sebou přivezla také další gólovou radost. Tereza Gildainová parádně přenechal kotouč najíždějící Lindě Vocetkové. Ta si s pukem sjela na kraj pravého kruhu pro vhazování a laserově přesnou střelou k horní tyči rozvlnila síť za zády švédské brankářky.

Domácí střídačka věděla, že už není na co čekat, a tak to od 58. minuty zkoušels Švédky v šesti. Famózní Aneta Šenková však podržela české barvy, a tak se skóre ve zbytku zápasu neměnilo.

Češky tak po parádním výkonu míří do semifinále mistrovství světa.

ŠVÉDSKO – ČESKO 2:4 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Leijonhielmová (Hedqvistová), 48. Hellmanová (Leijonhielmová, Brenkleová) – 16. Šapovalivová (Plosová, Čabelová), 18. Plosová (Čabelová), 52. Šapovalivová (Plosová, Paroubková), 55. Vocetková (Gildainová, Hujová).

Švédsko: Helgeová (Lundströmová) – Georgnyová, Nattová ochová Dagová (A), Rauniová, N. Svenssonová, Åbergová, Halsiusová, Hollströmová – Hallinová, Hedqvistová (C), Danielssonová – Leijonhielmová, H. Svenssonová (A), Hellmanová – Bergebyová Hallbecková, Rehnová, Engströmová – Utbultová, Johannessonová, Brenkleová – Arvidssonová.

Česko: Šenková (Ševčíková) – Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler – Šapovalivová (C), Čabelová, Plosová (A) – Vocetková, Gildainová, Juříčková (A) – Pánková, Jebousková, Felcmanová – Skořepová, Mazancová, Jílková.