Ženy U18: Pohádka se stříbrnou tečkou. Lvice ve finále s USA padly 1:5

V očekávaném finále mistrovství světa žen do osmnácti let narazily bojovné Češky na dalšího zámořského giganta. Se Spojenými státy dlouho bojovaly, ale třemi góly v poslední periodě si Američanky pojistily zlaté medaile. I tak zaznamenaly lvice historický úspěch a v Zugu berou stříbro.

Američanky naskočily do utkání velmi aktivně a hned v 5. minutě poprvé zvedaly ruce nad hlavu. Jordyn Petrieová sice z vrcholku levého kruhu propálila Šenkovou, ale kvůli postavení americké clonící hráčky v brankovišti nebyl gól nakonec uznán.

Následně už ale zámořské hokejistky vstřelily regulérní branku. Střelu Avy Thomasové z pravého kruhu vyrazila Šenková betonem jen do strany, kde do poloprázdné klece dorážela volná Margaret Scannellová.

O minutu později se opakovala takřka stejná situace. Nahození z pravé strany se od hradby těl odrazilo ke vzdálenější tyči, kde doklepávala pohotová Haley Boxová. Rázem si Američanky vybojovaly dvoubrankové vedení.

Velkou šanci na snížení dostaly Češky ve dvojnásobné početní převaze. Po zakončení Adély Šapovalivové zkoušela bekhendem dorážet i Veronika Hujová a kotouči příliš nechybělo, aby skončil v síti.

Na začátku druhé periody skončila v duelu střelkyně první trefy Jordyn Petrieová, za vražení na hrazení vyfasovala pět minut a trest do konce utkání. Lvice se ale ani ve dlouhé početní výhodě nedokázaly před Hempovou prosadit a rozdíl ve skóre zůstával dvougólový.

I tak si Američanky držely střeleckou převahu, ale proti skvěle chytající Šenkové jen narazily. Výrazné zdramatizování přišlo těsně před druhou sirénou. Po vyloučení Dimatosové za zdržování hry totiž Češky hrály přesilovku, v níž se předvedla sama kapitánka. Adéla Šapovalivová vyvezla kotouč na osu hřiště, a i díky nepříjemně clonící Fromové propálila Hempovou střelou na lapačku.

Začátek závěrečné části lépe zachytili zámořské hráčky. Nahození Molly Boyleové usměrnila šikovnou tečí za záda Šenkové Kassidy Carmichaelová. Vzápětí mohla znovu vstřelit kontaktní branku Barbora Juříčková, ale kotouč se jí v rozhodující chvíli zamotal mezi brusle.

Stejná hráčka se prosadila i o necelých deset minut později. Střela Avy Thomasové se zastavila o blokující Češku a pohotová Kassidy Carmichaelová usměrnila puk za záda bezmocné Šenkové.

Lvice při risku bez brankářky neustále tlačily na pilu, nebezpečné pálily Adéla Šapovalivová i Tereza Plosová, ale gól už nepřišel. Naopak Ava Thomasová využila chyby v útoku a vydala se vstříc nehlídané svatyni, aby přidala pojišťující trefu.

Češky sice ve finále mistrovství světa padly se Spojenými státy 1:5, ale v průběhu turnaje dokázaly nemožné. Ve čtvrtfinále přehrály Švédsko a v semifinále skolily Kanadu. Brána ke zlatým medailím sice zůstala zavřena, ale stříbro je pro ženský juniorský hokej historický úspěch.

USA - ČESKO 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Scannellová (Thomasová, Boyleová), 12. Boxová (McGatheyová, M. Averillová), 45. Carmichaelová (Boyleová, Senecalová), 54. Carmichaelová (Thomasová, Derrenbacherová), 59. Thomasová – 39. Šapovalivová (Čabelová, Plosová)

USA:Hempová (Dilboneová) – Dimatosová, Dwyerová, M. Averillová, Healyová, Boyleová, Senecalová, Gorbatenková, – Thomasová, Scannellová (C), Derrenbacherová – Fanaleová (A), Petrieová, St. Martinová (A) – Boxová, McGatheyová, Carmichaelová – Rasmussenová, Devlinová, C. Averillová – Distadová

Česko: Šenková (Ševčíková) – Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler – Šapovalivová (C), Čabelová, Plosová (A) – Vocetková, Gildainová, Juříčková (A) – Pánková, Jebousková, Felcmanová – Skořepová, Mazancová, Jílková