Ženy U18: Studená sprcha. Češky promarnily náskok, s Finkami padly 2:3

Tu paralelu nelze nevidět. Zatímco v pátek čeští mladíci do dvaceti let dokonale obrátili utkání proti Finsku, v sobotu finské juniorky předvedly něco podobného proti Česku. Díky brankám Šapovalivové vedlo Česko už 2:0, nicméně hattrickem zápas otočila Emma Ekoluomaová.

První minuty úvodního utkání mistrovství světa se nenesly v opatrném duchu, naopak. Oba týmy se tlačily do útoku a první velké šance zapsaly české hokejistky.

Během dvou minut mohly slavit hned dvakrát, ale ani jednou se tak nestalo. Zatímco ve třetí minutě rozhodčí gól neuznali z důvodu postavení české hráčky v brankovišti, o minutu později Adéla Šapovalivová nedokázala zasunout puk do odkryté klece.

Aktivita českého týmu se promítla také do vybojované první přesilové hry. Jak se ukázalo, šlo o nejdůležitější moment první periody, jelikož Šapovalivová si v ní vybruslila na kruh a střelou k tyči otevřela skóre utkání.

Hra se pak přelévala z jedné strany na druhou, ale žádná větší šance nepřicházela. A to ani při první přesilovce Finek.

Až ke konci třetiny se po parádní kombinaci dostala k zakončení Anežka Čabelová, nicméně jen těsně se netrefila. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 ve prospěch Češek.

Pokud ve finské kabině o přestávce proběhl proslov, mohl se po startu druhé třetiny hodit do koše. Hned po 35 vteřinách totiž opět rozvlnila síť Šapovalivová.

Po gólu se hra otevřela, šance si vytvářely oba týmy, nicméně scházela přesnost, navíc velmi dobře chytaly obě brankářky. Změnu skóre nenabídly ani přesilové hry, každý tým měl po jedné.

Víc ze hry měly ale jednoznačně Češky, které byly lepší a měly převahu. Jednu z dalších přesilovek ale nevyužily, naopak těsně před koncem díky početní výhodě skórovaly Finky. Ekoluomaová se dostala k puku na kruhu blíž k bráně, odkud trefila horní roh brány, na což byla brankářka Šenková krátká.

České hráčky vstoupily do posledního dějství aktivně, nicméně jejich nátlak utlumilo vyloučení Šapovalivové. Ba co hůř, Finkám se povedlo zužitkovat i tuto početní výhodu. Ekoluomaová se po přihrávce opět prosadila z pravého kruhu, nyní těsně nad vyrážečku české brankářky.

Hned poté dostaly přesilovku i Češky, nicméně zůstala nezužitkovaná. Následně byla znát zvýšená opatrnost, i když se občas skulinky v obraně našly.

Velkou šanci zvrátit zápas na svou stranu dostal český výběr zhruba dvě minuty před koncem, kdy byla vyloučena Leponenová, trenér Dušan Andrašovský si navíc vybral oddechový čas. Nicméně byly to Finky, které rozhodly.

Po chybě jedné z českých hráček se dostaly do přečíslení dvě na jednu. Byskataová ujížděla po levém křídle a předložila puk Ekoluomaové, která proměnila a díky hattricku se stala hrdinkou utkání.

"První i druhou třetinu jsme začaly dobře. Jim tam pak napadaly góly, asi jsme se v ten moment začaly bát. Po poslední brance už jsme to nedokázaly zvrátit," smutnila po utkání kapitánka Šapovalivová. "Jsme experti na neproměňování šancí, dnes se to zase ukázalo. Góly bych určitě vyměnila za výhru, teď ale musíme vyhrát další zápasy."

Svůj pohled přidal i trenér Dušan Andrašovský: "Těžký zápas. Možná těžší, než jsme čekali. Nezvládli jsme to tak, jak jsme chtěli. Snaha byla velká, ale zradila nás únava a strach o výsledek. Byla tam i nervozita, akce jsme zbytečně přehrávali, chtěli jsme to dávat do prázdné brány. První zápasy na mistrovství světa takové bývají. Holky se teď vyběhají, dají si dobrou večeři a budou připraveny na zítřek."

Další utkání čeká český výběr hned v neděli od 20:00 proti Kanadě.

Finsko – ČESKO 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 37. Ekoluomaová (Byskataová, Kuusistová), 45. Ekoluomaová (Kuusistová, Tallilenová), 59. Ekoluomaová (Byskataová, Ojalaová) – 7. Šapovalivová (Čabelová, Fromová), 21. Šapovalivová (Paroubková, Plosová)

Finsko: Kuja-Halkolaová – Tallinenová, Ojalaová, Pohjanahová, Palinová, Anderssonová, Holmbergová, Timonenová – Byskataová, Kuusistová, Ekolumaová – Lehikoinenová, Tapaniová, Loponenová – Stenová, Kankkunenová, Nurmistová – Julkunenová, Siekkinenová, Siivonenová – Lambergová. Trenérka: Kuismaová

Česko: Šenková – Paroubková, Slavíčková, Velinská, Hujová, Tischler, Fromová, Chladová, Jarabková – Šapovalivová, Čabelová, Plosová – Vocetková, Gildainová, Juříčková – Pánková, Jebousková, Felcmanová – Skořepová, Jílková. Trenér: Andrašovský