Ženy: Vítězný start! Na úvod turnaje lvice porazily Finsko

Češky začaly další zastávku Euro Hockey Tour utkáním proti Finkám. Souboje s nimi končí přestřelkami a výjimkou nebyl ani zápas v Landshutu. Naše hokejistky rozhodly v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Tým Suomi sice dokázal snížit na rozdíl jediného gólu, Češky však pojistily tři body do prázdné branky.

První část se stala pro vývoj zápasu tou nejdůležitější. Opatrnější začátek byl vyrovnaný a obě brankářky se rozchytaly několika zákroky. V čase 7:20 rozjela parádní akci Karolína Kosinová, která vyslala po levé straně dopředu Noemi Neubauerovou, ta si vyměnila kotouč s Adélou Šapovalivovou a Češky šly do vedení.

Záhy v oslabení ujela Michaela Pejzlová. Nejproduktivnější hráčka finské ligy svou kličkou soupeřovu brankářku ale neoklamala. Anni Keisalaovou zaskočila až Denisa Křížová, ta se ve skrumáži v mezikruží rozhodla pro střelu bekhendem a úspěšně zavěsila. Ke konci pak ve hře 4 na 4 Tereza Vanišová vybojovala puk za brankou a křižnou přihrávkou nabila Michaele Pejzlové. Finky odcházely do šaten s prázdnou i kvůli skvěle chytající Kláře Peslarové.

Druhá třetina už byla herně vyrovnanější. S postupem času hráčky Suomi hrozily čím dál více. Střeleckou smůlu prolomily ve 33. minutě. Pauliina Salonenová na modré posunula na Evu Savanderovou, jejíž střela bez přípravy se odrazila od jedné z hokejek v předbrankovém prostoru až do sítě.

Hra byla nadále z obou stran trochu rozkouskovaná. Nikomu se nedařilo po delší dobu držet útočné pásmo.

Závěrečnou dvacetiminutovku doprovázela četná vyloučení. Jednoho takového Finky v úvodu dokázaly využít. Julia Liikalaová pláchla kolem levého mantinelu, natáhla na sebe soupeřky a následně přesně našla najíždějící Jenniinu Nylundovou a utkání bylo opět o pouhý gól.

Hrálo se aktivně na obě strany a Češky měly převahu hlavně na přelomu poloviny třetiny. Nejprve puk zaletěl do tyčky, pak akci musela svou maskou hasit Anni Keisalaová. Seveřanky v závěru riskovaly bez brankářky. Gól jim to nevyneslo, naopak vysoký lob Dominiky Láskové dovezla do sítě Adéla Šapovalivá.

A jak utkání viděla trenérka Carla McLeodová? „Byl to skvělý zápas. S Finskem je to vždycky velmi vyrovnané, fyzické a hraje se aktivně na obě strany. To se potvrdilo i nyní. Myslím si, že náš tým lépe zvládal klíčové detaily hry. Soupeřky někdy vypustily souboj až moc brzo. A přestože sahaly po třetím gólu, my naopak daly ten čtvrtý. Jsem na výkon týmu pyšná," říkala kanadská trenérka po první výhře na turnaji.

Další zápas čeká její svěřenkyně v pátek proti Dánsku.

ČESKO – FINSKO 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Neubauerová (Šapovalivová), 12. Křížová (Mrázová, Pejšová), 19. Pejzlová (Vanišová), 60. Šapovalivová (Lásková) – 33. Savanderová (Salonenová, Yrjöläová), 46. Nylundová (Liikalaová).

Česko: Peslarová – Lásková, Pejšová, Čajanová, Tejralová, Jůzková, Seroiszková, Kosinová – Vanišová, Pejzlová, Křížová – Šapovalivová, Mrázová, Neubauerová – Pištěková, Přibylová, Plosová – Kalová, Pátková, Juříčková

Finsko: Keisalaová – Karjalainenová, Hiirikoskiová, Rantalaová, Savolainenová, Savanderová, Yrjöläová, Koukkulaová – Nieminenová, Tulusová, Vainikkaová – Liikalaová, Vanhanenová, Salonenová – Yrjänenová, Nylundová, Schalinová – Täksová, Seikkulaová, Montonenová – Kailaová