Soutěže

1. liga

1. část:

- 14 družstev se utká čtyřkolově každý s každým (52 utkání). Družstvo, které se po této části soutěže umístí na konečném 14. místě, sestupuje do II. ligy ČR.

2. část - Předkolo play-off:

- družstva umístěná po 1. části na 7. - 10. místě sehrají předkolo play-off na 2 vítězná utkání (2-3 utkání) s tím, že družstvo umístěné po 1. části na 7. místě se utká s družstvem umístěným po 1. části na 10. místě a družstvo umístěné po 1. části na 8. místě se utká s družstvem umístěným po 1. části na 9. místě.

První utkání se hraje u hůře umístěného družstva po 1. části, druhé a případně třetí utkání se hraje u družstva umístěného po 1. části lépe.

3. část - Play-off o vítězství v Chance lize:

- družstva umístěná po 1. části na 1. - 6. místě a dále dvě vítězná družstva z 2. části - „Předkolo play-off“ sehrají tři kola play-off (čtvrtfinále, semifinále, finále) s tím, že čtvrtfinále play-off se hraje na 3 vítězná utkání, semifinále a finále play-off na 4 vítězná utkání (3-19 utkání). Pro sestavování dvojic pro všechna kola této části soutěže platí, že nejlépe umístěné družstvo po 1. části hraje s družstvem umístěným po 1. části nejhůře, druhé nejlépe umístěné družstvo po 1. části s druhým nejhůře umístěným družstvem po 1. části atd.

Ve čtvrtfinále platí, že první, druhé a případně páté utkání se hraje u lépe umístěného družstva po 1. části, třetí a případně čtvrté utkání u družstva umístěného po 1. části hůře. V semifinále a ve finále platí, že první, druhé, případně páté a sedmé utkání se hraje u lépe umístěného družstva po 1. části a třetí, čtvrté a případně šesté utkání u družstva umístěného po 1. části hůře.

Vítěz této části soutěže postupuje do tzv. baráže o účast v Tipsport extralize ledního hokeje.

Utkání 1. části se hrají tříbodovým systémem dle čl. 403 odst. 1. SDŘ. Není-li určen vítěz utkání v základní hrací době, hraje se utkání do rozhodnutí dle čl. 404 SDŘ s tím, že bezprostředně po tříminutové přestávce bez úpravy hrací plochy následuje pětiminutové prodloužení. Obě družstva nastupují s jedním brankářem a třemi hráči v poli, družstva si před prodloužením nemění strany. Pro prodloužení platní zvláštní pravidla dle čl. 406 SDŘ. Nepadne-li branka v prodloužení, následují samostatné nájezdy k určení vítěze utkání dle čl. 407 SDŘ.

Konečné pořadí družstev bude stanoveno podle čl. 417 SDŘ. Nebude-li však po skončení soutěže nebo její části možné postupovat podle čl. 417 SDŘ, jelikož všechna zúčastněná družstva nebudou mít odehraný stejný počet utkání (pro účely tohoto ustanovení se bude za odehrané utkání považovat též takové utkání, které bude kontumováno ve prospěch jednoho z družstev dle čl. 410 písm. b/ SDŘ, nebo které bude oboustranně kontumováno dle čl. 410 písm. c/ SDŘ), bude konečné pořadí družstev stanoveno podle čl. 418 SDŘ. V průběhu soutěže je pořadí družstev určováno dle čl. 416 SDŘ.

Utkání 2. části - „Předkolo play-off“ s výjimkou utkání č. 1369 a 1370 a utkání 3. části - „Play- off o vítězství v Chance lize“ s výjimkou utkání č. 1387-1390, č. 1399-1404 a č. 1409-1411 se hrají do rozhodnutí dle čl. 404 SDŘ. Není-li určen vítěz utkání v základní hrací době, hraje se po patnáctiminutové přestávce s úpravou hrací plochy dvacetiminutové prodloužení. Obě družstva nastupují s jedním brankářem a pěti hráči v poli, družstva si před prodloužením mění strany. Nepadne-li branka v prodloužení, následují samostatné nájezdy k určení vítěze utkání dle čl. 407 SDŘ s tím, že brankáři hájí stejnou branku jako ve třetí třetině (výjimka z čl. 407 písm. c/ SDŘ).

Utkání části 2a) - „Předkolo play-off“ č. 1369 a 1370, a utkání 3. části - „Play-off o vítězství v Chance lize“ č. 1387-1390, č. 1399-1404 a č. 1409-1411 se hrají do rozhodnutí dle čl. 404 SDŘ. Není-li určen vítěz utkání v základní hrací době, hraje se po patnáctiminutové přestávce s úpravou hrací plochy dvacetiminutové prodloužení. Obě družstva nastupují sjedním brankářem a pěti hráči v poli, družstva si před prodloužením mění strany. Nepadne-li branka v prodloužení, následuje po patnáctiminutové přestávce s úpravou hrací plochy další dvacetiminutové prodloužení, přičemž tento systém se opakuje až do doby, kdy jedním združstev dojde kdosažení gólu. Družstva si před každým prodloužením mění strany. Družstvo, které dosáhne gólu, je vítězem utkání.