A-tým: Obrovské drama se šťastným koncem. Češi po otočce skolili Norsko 6:3

Den po Finsku vyzval národní tým dalšího soupeře ze Skandinávie, tentokrát bojovné Norsko. Byli to právě Seveřané, kdo se v první části hry ujali vedení, jenže za mohutné podpory z hlediště zvládli Češi dokonat obrat a slaví zisk tří bodů.

Zběsilá přestřelka vyšla lépe Norsku

Norové ze začátku využívali jen rychlých protiútoků, většinu hracího času ale strávili ve vlastním obranném pásmu. Po pěti minutách hry začali Češi dominovat, zatímco národní tým střídal, Norové zůstali dlouho ve vlastní třetině a poprvé inkasovali. Kapitán Roman Červenka se chopil kotouče za brankou a po vytočení do slotu z otočky zavěsil nechytatelně pod břevno.

Norové však záhy odpověděli z velice nenápadné akce. Po přechodu přes modrou čáru převzal kotouč Stian Solberg, jenž natáhl ke střele, kterou umístil přesně mezi nohy blokujícího Dominika Kubalíka a mezi betony gólmana Mrázka. Pouhých jednatřicet vteřin tak stačilo Norsku k vyrovnání.

Seveřané se domácího tlaku vůbec nezalekli a v zakončení byli maximálně efektivní. Dokonce ve vlastním oslabení vyslal Mathias Trettenes přesnou žabičku na čepel Noaha Steena, jenž vymíchal Mrázka a procedil kotouč přes jeho beton až za brankovou čáru. Třetí úder Norska přidal z ostrého úhlu milimetrově přesnou střelou pod břevno Eirik Salsten.

Po dalších čtyřiceti sekundách ale národní tým dokázal snížit. Lukáš Sedlák zpoza branky přihrával mezi kruhy na Romana Červenku, jenž z první vypálil přesně k levé tyči. Po dvaceti minutách hry tak mělo navrch o jednu trefu Norsko.

Individuální akce přinesla vyrovnání

V úvodu druhé části museli Češi ustát minutové oslabení tří proti pěti, těžkou zkoušku však zvládli a sami se po faulech Norů dostali do přesilové hry. Početní výhodu národní tým využíval k obrovskému tlaku, po křižném pasu Červenky mohl uklízet do takřka odkryté branky Ondřej Kaše, ale Henrik Haukeland předvedl skvělý zákrok i v přesunu.

Vyrovnání ale přeci jen přišlo. Ondřej Beránek využil zmatků při střídání, nabral kotouč na čepel ve středním pásmu a po pravé straně se rozjel na norskou svatyni. Z kruhu následně natáhl ke střele zápěstím a naprosto přesně zakončil do volného prostoru na bližší tyči.

Závěr periody však patřil Norům, kteří byli v přesilové hře velmi blízko ke gólu. Rychlou kombinaci na jeden dotek zakončoval z pravého kruhu jeden z útočníku z první a orazítkoval břevno.

Dokonaný obrat rozjásal celou halu

Český nápor po třičtvrtě hodině hry vyústil ve vedoucí branku. Po nahození Jakuba Krejčíka předvedl svůj důraz před brankovištěm Matěj Stránský, jehož tečovaná dorážka doplachtila obloučkem až do sítě.

Za obrovské podpory z hlediště hájila domácí reprezentace hubený náskok, musela si však hlídat i zadní vrátka na případné rychlé útoky Norů. Pomáhala i obětavost, když se Stian Solberg cpal do střelecké pozice na levém kruhu, okamžitě do dráhy puku skočil Tomáš Kundrátek.

Pojistku na české vedení však přidal tři minuty před sirénou Libor Hájek, jenž si našel odražený kotouč u mantinelu a tvrdou dělovkou zacílil přesně na zadní tyč. V následném risku bez brankáře inkasovalo Norsko znovu, když se prosadil Ondřej Palát. Po otočce slaví národní tým druhou výhru na světovém šampionátu v Praze, tentokrát poráží Nory 6:3.

Norsko – Česko 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 7. Solberg (Thoresen, Zuccarello), 13. Steen (Trettenes), 17. E. Salsten (Solberg) – 7. Červenka (Kundrátek, Kaše), 18. Červenka (Sedlák, Kaše), 36. Beránek (Kempný), 46. Stránský (Krejčík, Kämpf), 57. Hájek (Palát), 60. Palát (Kämpf, Voženílek).
Norsko: Haukeland (Arntzen) – Solberg, Johannesen, Nörstebö (A), Hansen, Kåsastul, Krogdahl, Engebråten – Thoresen (C), E. Salsten, Zuccarello – Berg-Paulsen, Vikingstad, T. Olsen – Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygård – Martinsen, H. Salsten, Rönnild – Trettenes.
Česko: Mrázek (Dostál) – Gudas (A), Krejčík, Kempný, Rutta, Hájek, Kundrátek, Špaček – Červenka (C), Sedlák, Kaše – Palát (A), Tomášek, Kubalík – Voženílek, Kämpf, Stránský – Beránek, Kondelík, Flek.