Melenovský o přesunu k U16: Je to velká čest. Chci kluky připravit na posun ke starším

Během letní přestávky se událo hned několik změn na reprezentačních lavičkách. U šestnáctky nahradí odchozího Milana Razýma někdejší trenér boleslavských juniorů Marek Melenovský.

Jak přesun k reprezentaci probíhal?
Poté, co jsem skončil na lavičce juniorského týmu Mladé Boleslavi, mi přišla nabídka od svazu k U16. Moc dlouho jsem nad tím nepřemýšlel, protože taková věc se neodmítá,  jednání byla velmi rychlá. Pokusím se odvést co nejlepší práci. 

Poprvé jste se o konkrétním zájmu dozvěděl tedy hned po sezóně?
V podstatě ano. Hned, jak vyšlo najevo, že v Boleslavi končím, tak mi přistála na stole tato možnost. 

U Bruslařů jste sice působil pouze rok, ale předváděná hra vašich svěřenců byla velmi solidní. Berete tuto štaci jako takovou odměnu?
Rozhodně. Tohle je odměna za práci, kterou člověk pro hokej odvedl v podstatě za celý život. Když vám pak přijde taková nabídka, tak si toho každý váží a já samozřejmě nejsem výjimkou. Bude to pro mě velká čest. 

Zatím jste mládežnické kategorie vedl pouze na klubové úrovni. Jaké očekáváte rozdíly?
Je to samozřejmě trošku něco jiného, zejména tedy co se trenérského režimu týče. V klubu je to každodenní kontakt s určitou skupinou hráčů, kdežto u reprezentace mám možnost výběru. Budu toho nově muset hodně objet a sledovat, abych věděl, jak na tom daní kluci zrovna jsou. 

Je to odměna za práci, kterou člověk pro hokej celý život odvádí.

Zkušenosti s vedením chlapců do 16 let již máte. To je pro vás jistě výhoda...
Ano, na téhle pozici jsem působil v Jihlavě. Vím, co od mladíků v tomhle věku očekávat a jak s nimi pracovat. Myslím si, že to je rozhodně velká výhoda mít za sebou takové angažmá, protože každý věk dospívání je velmi specifický. Zrovna tahle kategorie, i díky vlivu puberty, je poměrně náročná. Když ale zavzpomínám, tak jsem se v tom na Dukle dobře zorientoval a mohu z toho jenom těžit. 

Jak jste na tom se znalostí hráčů, které budete moci trénovat?
Intenzivně to mapuji. Během sezóny se budu snažit dát šanci většímu počtu kluků. Na klíčové turnaje pak samozřejmě pojedou jenom ti nejlepší, kteří budou vybráni celým realizační týmem. Záležet bude také na jejich formě, což se mnohdy složitě vychytává. 

Na jaký styl hokeje se fanoušci mohou těšit?
Projezdil jsem mnoho seminářů a vím, jak hrají starší mládežnické reprezentace. Budu se snažit některé prvky implementovat i této kategorii. Od obránců budu požadovat velkou aktivitu, protože to k modernímu hokeji jednoduše patří a mládežníci si musí tuto informaci vměstnat do hlavy co nejdřív. Určitě své svěřence nebudu svazovat nějakým přehnaně složitým systémem, kreativitu budu vítat. Jak jsem ale říkal, chceme hráče primárně připravit i na přechod mezi starší.   

Jak se na novou roli těšíte?
Těším se velmi. Vyhlížím už srpen, kdy začínají testy, na které se sjede kolem 50 lidí. Z toho pak přibližně polovina pojede do Salzburgu. Následující měsíc nás pak bude čekat další měření sil s Red Bullem, kam vezmeme druhou polovinu, abychom je viděli všechny v akci.  

Úvodní foto: BK Mladá Boleslav

TÉMATA: U16 TOP obsah