Holkám chceme dát další možnost rozvíjet se, říká o změnách v pravidlech Andrašovský
V Technických normách extraligy juniorů a dorostu přichází s blížící se sezonou důležitá změna, která se týká ženského hokeje. Nově totiž bude start do soutěží věkové kategorie dorostu povolen hráčkám, které v roce, v němž sezóna začala, dosáhly či dosáhnou věku 17 až 24 let. U juniorské kategorie se posunuje věková hranice na rozmezí 20 až 27 let. „Chceme, aby holky měly rozšířené možnosti,“ vysvětluje pro ceskyhokej.cz trenér ženských reprezentací Dušan Andrašovský.
Ten hned ze začátku upozornil, že příliv ženských hráček do mužských soutěží se rozhodně konat nebude.
"Bude to v jednotkách holek, žádný velký příliv to nebude," říká. "Záleží na jejich výkonnosti. Ta je prvořadá, pak ochota trenéra jim pomoct."
Právě druhý bod, který Andrašovský zmiňuje, je třeba podtrhnout. Nehraje se na žádné kvóty nebo počty, hráčka si start musí zasloužit.
"Pokud budou trenéři ochotní a hráčky budou mít výkonnost, je třeba je v tomto podpořit. Hráčky pak mají nějakou vidinu a pro reprezentaci by to bylo obohacující," dodává.
Smysl to pak musí dávat oběma stranám. Trenéři musí cítit, že jim hráčka pomůže. A hráčka zase musí vědět, že ji nečeká jednoduchá šichta. "Pravidlo se dělalo zejména proto, aby reprezentantky, které nejsou v zahraničí, mohly hrát, abychom jim nezavřeli jednu z možných cest. Když budou mít roli v týmu, která je bude rozvíjet, bude to mít užitek. Ne aby si odseděly zápas na lavičce nebo tam šly na tři minuty," vysvětluje trenér ženských reprezentací, jenž dovedl v lednu juniorky ke světovému stříbru.
Mnohé fanoušky mohlo napadnout, proč vlastně pravidlo vzniká. Důvod je prostý. "Chtěli jsme, aby se neustále nejednalo o výjimkách a podobně. Chtěli jsme, ať je to jasně dané v pravidlech," osvětluje Andrašovský.
Ten v rozhovoru také několikrát zmínil slovíčko možnost. Pravidlo tedy vytváří jakousi další platformu, díky které se nadějné hráčky mohou rozvíjet. "Když holky nemají angažmá nebo když dostudují univerzitu v zahraničí a nemají místo, můžou hrát takhle. Jde o to dát jim možnost rozvíjet se."
Další možností jsou pak vznikající Akademie Future Olympians, který zaručí hráčkám to, že se budou moci rozvíjet ve skvělém tréninkovém zázemí. Součástí by mělo být stravování, škola, kondiční příprava či fyzioterapie. Tedy vše, co je ke kvalitnímu rozvoji hráčky potřeba.
"Bude to nultý ročník, takže těžko odhadovat. Podstatné je, že holky budou nastupovat proti sobě rovným soupeřům. Jinak to nemá cenu. Primární cíl ale je, aby holky hrály proti sobě, měly kvalitní trénink. Konfrontace s kluky bude navíc, ale když už bude, tak to bude určitě obohacující," zakončuje.
TÉMATA: TOP obsah