Síň slávy má nové členy. Je to složitý proces, přibližuje Ščerban

Během tiskové konference Českého hokeje, při které byla odtajněna nominace na blížící se reprezentační sraz, se také oznámila čtveřice nových členů Síně slávy českého hokeje. Bedřich Ščerban, předseda návrhové komise, všechny čtyři ocenil a dodal, že se nejedná o lehký proces.

Novými členy síně slávy se stali Tomáš Kaberle, Petr Sýkora, Roman Turek a Roman Herink. Co jméno, to v českém hokeji pojem.

Velkou stopu zanechal nejen v české lize a NHL, ale také v národním týmu obránce Tomáš Kaberle. „Tomáš hrál na několika mistrovstvích světa a olympiádách. Zahrál si také na Světovém poháru, je to mistr světa, vítěz Stanley Cupu a bronzový medailista z OH. Když vidíme ten výčet, tak je jasné, že má za sebou velmi úspěšnou kariéru,“ nešetřil slovy chvály Bedřich Ščerban.

Hned za ním přišla řeč o někdejším skvělém útočníkovi Petru Sýkorovi. „Kdybych začal opět výčtem, tak je dvojnásobným mistrem světa a dvojnásobným vítězem Stanley Cupu. Krom toho je Petr také osmým nejproduktivnějším Čechem v historii NHL. Zkrátka a jednoduše se jedná o další jméno, které si právoplatně zasloužilo být uvedeno do síně slávy, “ okomentoval předseda návrhové komise dalšího nového člena.

Volba padla po obránci a útočníkovi také na gólmana, nově se členem síně slávy stal Roman Turek. „Výrazný gólman, který byl ve své profesi absolutní špičkou. Když se podíváte na jeho statistiky, tak vám asi dojde, proč právě on. Roman byl také několikrát členem týmu hvězd na mistrovstvích světa a je to vítěz Zlaté hokejky. Tyto úspěchy opět hovoří za vše,“ uzavřel tuto trojici Ščerban.

Síň slávy letos také zaznamenala velký milník. Mezi její členy byl totiž uveden Roman Herink, jnež se zasloužil o rozvoj a propagaci para hokeje na našem území. Mezi jeho velké funkcionářské úspěchy patří například pořádání mistrovství světa v Ostravě.

„Je to opravdový milník pro síň slávy,“ přikývl Ščerban. „Je to vlastně úplně poprvé, co se do ní dostává poněkud netradiční jméno. Se sledge hokejem se setkal na olympijských hrách v roce 1998. Zaujalo ho to natolik, že se rozhodl rozšířit o něm povědomí tady u nás. Věnoval tomu opravdu hodně úsilí a velkou měrou se také zasloužil o tom, že se na našem území odehrál světový šampionát. Jestli měl někdo otevřít cestu sledge hokeji do síně slávy, tak jednoznačně jeho zakladatel,“ dodal někdejší obránce Jihlavy či Freiburgu.

Ten také popsal, jak vlastně zvolení do síně slávy probíhá a že jde o velmi složitý proces.

„Probíhá hlasování na několik kol, protože se nikdy celá komise nedokáže na prvním hlasování zcela shodnout. Jedná se totiž o celkem složitý proces. Zasedání probíhají tak dlouho, dokud se většina neshodne na konkrétních jménech. Možnost hlasovat mají všichni žijící členové síně slávy, kteří rozhodují o těch nových. Pro úspěšné zařazení musí daná osoba dostat aspoň dvě třetiny hlasů, “ popsal výběrové řízení Ščerban.

TÉMATA: Síň slávy českého hokeje