Po stopách Lvic! Které současné reprezentantky se představily i na posledním domácím MS?
Mistrovství světa žen v Českých Budějovicích klepe na dveře! V kádru reprezentačního týmu stále působí hráčky, které si pamatují na poslední šampionát, MS divize 1, na území Česka, který se konal v Přerově. O které jde a kam se jejich kariéry od té doby posunuly?
Tehdy teprve sedmnáctiletá brankářka Karviné Klára Peslarová nastoupila ke svému prvnímu dospělému šampionátu. Během něj se mezi tři tyče podívala celkem čtyřikrát a na svůj mladý věk zaznamenala neskutečnou úspěšnost zákroků 97,5 %, k čemuž přidala i dvě čistá konta.
Od té doby ušla rodačka z Ostravy velký kus cesty. Přes Rusko a zejména Švédsko se prochytala až do elitní PWHL! Za mořem tráví Klára Peslarová svůj první ročník, během předsezonního období si totiž vybojovala místo na soupisce Bostonu Fleet.

V zámoří zatím odchytala, respektive dochytala, jedno utkání, když střídala svou spoluhráčku. Premiéra jí ale nemohla vyjít lépe, ne každý totiž dokáže naskočit do rozjetého utkání, které navíc váš tým prohrává, a vychytat čisté konto.

Pro nynější kapitánku českého národního týmu se jednalo o třetí představí na mistrovství světa a už tehdy ukazovala své vlohy pro vůdcovskou roli. V té době čerstvě plnoletá Aneta Tejralová plnila roli asistentky kapitánky, aktuálně už ale „povýšila“ na kapitánské C.
Zápasového vytížení se jí v Přerově dostalo celkem pětkrát, což využila k vsítění jedné branky a k získání jedné asistence. Po mistrovství světa 2013/14 zamířila do Ruska, kde odehrála celkem osm sezon, než se přemístila do celku Boston Pride v Americe. Liga se však rok nato rozpadla z důvodu vzniku PWHL.
Loňský ročník tak Tejralová začala ve švédském MoDo, odkud se následně přemístila do Ottawy,. V dresu hlavního města Kanady pokračuje i v této sezóně, v níž si zatím připsala osm bodů (1+7).

Třetí hráčkou v pořadí ročníku 1996 je Dominika Lásková. Ani pro rodačku z hlavního města České republiky nešlo o první představení na dospělé mezinárodní scéně. Na domácí půdě to ale bodově rozbalila, když v pěti utkáních zaznamenala čtyři body za jednu přesnou trefu a tři nahrávky.
Poté Lásková pokračovala další dvě sezóny v Česku v dresu pražské Slavie a následně se přesunula do zámoří do celku HTI Stars, kde ale strávila jen jednu sezónu. Její další kroky totiž mířily na univerzity, konkrétně tu v Merrimacku.
Její kariéra se od ročníku 2022/23 ubírala stejným směrem jako u Anety Tejralové. Po zániku PHF zamířila do Montrealu, kde se však po sedmi utkáních zranila v dolní části těla. Rekonvalescence trvala až do letošního roku a zpět do akce naskočila teprve nedávno. Na dálku přejeme Dominice hlavně pevné zdraví!

Po šampionátu v Přerově přidala ještě jeden rok na českých kluzištích, načež zamířila za velkou louži, kde obdobně jako Dominka Lásková startovala za HTI Stars. Následně přišel přesun na univerzitu Maine, která sídlí ve městě Orono. Poté ještě Vanišová vyzkoušela Boston, Leksand a Toronto.
V PWHL v barvách Montrealu posbírala za 17 klání 10 bodů. Během první uzávěrky přestupů ale přišel trejd do Ottawy, kde působí doteď. V probíhajícím ročníku svá čísla ještě vylepšila na 17 bodů v 24 zápasech a nebála se ani shodit rukavice.

Útočnice Vendula Přibylová v dresu ženského A-týmu na mistrovství světa se poprvé představila už ve svých šestnácti letech, ale na své první body si musela počkat až do posledního domácího turnaje. V Přerově tehdy naskočila, jako téměř všechny reprezentantky, do pěti ostrých mačů, v nichž dokázala dvakrát skórovat.
Na první zahraniční angažmá vyrazila v roce 2016, kdy se přesunula na univerzitu do amerického Maine. Zde spolu s Terezou Vanišovou působila až do ročníku 2019/20 a následně se rozhodla vrátit do Evropy, konkrétně do Švédska.
Ve Skandinavii působí doteď, jen před třemi roky vyměnila AIK za MoDo, zde nyní působí s kolegyní z reprezentace Adélou Šapovalivovou. Oběma hráčkám už sezóna skončila, protože se svým klubem vypadly v dramatické čtvrtfinálové sérii.

Nejstarší zástupkyně tohoto seznamu má za sebou už bohatou reprezentační kariéru, vždyť na dospělé scéně poprvé startovala už v ročníku 2008/09. Při této příležitosti si Kateřina Mrázová navíc nevedla vůbec špatně, v pěti odehraných duelech totiž získala sedm bodů, z čehož více než polovinu tvořily branky.
Ve svých dvaceti letech se poprvé vydala do zámoří a později zde nastoupila na minnesotskou univerzitu. Po zkušenosti z již zaniklé NWHL se přemístila do švédského Brynäs IF, kde strávila tři sezóny, v nichž pokaždé pokořila metu 50 bodů.
Při vzniku PWHL si ji vybrala Ottawa. V týmu doteď se svými krajankami tvoří českou legii a pomáhá Ottawě v cestě do play-off. Po solidní první sezóně ji v té aktuálně ale trápí zranění, i proto zasáhla jen do jedenácti střetnutí.

Poslední hráčkou, jež zažila domácí mistrovství světa v Přerově, je Denisa Křížová. Třicetiletá útočnice se ještě v náctiletém věku rozhodla pro odchod za moře, kde začínala v celku National Sports Academy a poté se přesunula na Northeastern University.
Pak podobně jako Kateřina Mrázová strávila jeden ročníku v dospělé americké soutěži, aby o rok později podepsala s Brynäs IF. Po bodově nejpovedenějším ročníku 2021/22 zamířila zpět do USA.
Po rozpadu PHF zamířila jako několik již dříve zmíněných na draft, odkud si ji vybrala Minnesota. S ní v premiérovém ročníku dokráčela až do finále, po kterém nakonec se svými spoluhráčkami zvedla nad hlavu Walter Cup.

TÉMATA: Reprezentace (Ženy)