Pro trenéry: Dva semináře Terryho Christensena navštívilo 150 trenérů

Sportovní oddělení Českého hokeje pořádalo 16. a 17. října semináře pod vedením Terryho Christensena. Zkušený trenér a aktuálně viceprezident kanadského celku Flint Firebirds hovořil zejména o obranné hře.

V pondělí 16. října zavítal americký odborník do slezského města Kravaře. O den později přijel Terry Christensen také na východ Čech do Pardubic. První blok v podobě přednášky na téma „Teaching Team Defense – The Foundation of a Championship Hockey Team“, tedy „Výuka týmové obrany – základ mistrovského týmu“, se uskutečnil v prostorách pardubické univerzity, následná ukázka na ledě už v Enteria aréně, domovském stadionu Dynama. Záznam je pro všechny trenéry k dispozici v aplikaci Coach Manager.

Jsme rádi, že se Petrovi Jonákovi povedlo přivést Terryho Christensena. Je to člověk, který má našim trenérům určitě co říci. Už tady měl přednášku před deseti lety a před dvanácti lety spolupracoval u národního výběru do osmnácti let s Jiřím Fischerem a Miroslavem Přerostem. Téma je velmi důležité. Zejména v tréninku se nám vytrácí backchecking a organizace právě při dobruslování do obranného pásma,“ říká metodik Českého hokeje Zdeněk Vojta.

Na semináře dorazilo 150 trenérů včetně trenéra reprezentační U16 Milana Razýma, boleslavského Petra Hakena nebo bývalých hráčů Petra Čáslavy či Martina Ševce. Na nabídku uskutečnit seminář kývly právě Pardubice. „Byli jsme od svazu osloveni, jestli máme zájem o rozvojový program. Terry Christensen má bohaté zkušenosti. Odepsali jsme, že bychom měli zájem se s ním setkat,“ popisuje sportovní ředitel mládeže Pardubic Petr Hemský.

„Pouze dva týmy odpověděly pozitivně, takže jsme se kontaktovali s Petrem Jonákem. Pak už vznikl celodenní program pod záštitou Pardubického kraje a Dynama Pardubice. Ráno se byl Terry podívat na tréninky akademie a po přednášce měl ukázku modelového tréninku. Odpoledne pak patřilo pardubickým trenérům, kteří s ním mohli diskutovat,“ dodává.

Terry Christensen byl v České republice poprvé před třiadvaceti lety a nyní opět předával svoje bohaté zkušenosti. „Zaprvé mám rád Českou republiku, lidé a jídlo jsou tu senzační (usmívá se). V Česku je dobrá hokejová infrastruktura. Lidé tu milují hokej. Věřím, že jsou tu na dobré cestě být nejlepší na světe,“ komentuje.

Američan během své přednášky upozornil na to, že Čechům schází soutěživost a lepší komunikace během hry. „Tyhle věci hodně záleží na tréninkovém prostředí. Komunikace je jedna ze základních věcí, na kterou by trenéři měli klást důraz. To samé i ve snaze budovat soutěživost. Můžete zařadit cvičení, které v hráčích vzbuzuje snahu soutěžit. Když se tohle trenérovi podaří, určitě se to odrazí i v zápasech,“ ví ze svého působení osmašedesátiletý kouč.

Přednáška i následná demonstrace cvičení na ledové ploše se týkaly zejména defenzivy. „Týmová obrana je podle mě absolutní základ úspěchu. Je to také důležitá součást pro váš útok. Pokud udržíte vedení, vyhrajete. Každý jedinec v týmu se musí podílet na týmové defenzivě. Na druhou stranu ne každý hráč může přispět v ofenzivě. Někteří mají dar být produktivní, jiní zase ne. Ale oba tyto typy hokejistů mohou přispět týmové defenzivě,“ připomíná klíčový bod své přednášky.

A co by vzkázal mladým hokejistům? „Každý den dělejte všechno pro to, abyste byli lepší. Z pohledu obrany si uvědomte, že hokej je týmový sport. A defenzivní práce je přesně to, čím může každý v týmu přispět. Je to jedna oblast, kde si všichni mohou připadat jako jedna skupina. Když se to povede v týmu nastavit, opravdu věřím, že začnete vyhrávat,“ uzavírá bývalý trenér americké reprezentační dvacítky.

TÉMATA: Trenér